Araştırma bunu gösteriyor: Cumhur İttifakı da diğer olası ittifaklar da tam anlaşılamadı, seçmenin kafası karışık

ADA Araştırma’nın yaptığı son kamuoyu araştırmasında, 3 Kasım 2019’daki cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminde ilk kez uygulanacak olan seçim ittifaklarını da sorguladı.
Genel tabloda…
“Partilerin ittifak yaparak seçime girmelerinin nasıl karşılandığı” sorusuna, yüzde 55.6 evet, yani ittifaka destek çıktı. Yüzde 31.6 hayır derken, yüzde 12.7 de fikrinin olmadığı cevabını verdi.
İttifaka oy verme konusunda ise genel bir tedirginlik ortaya çıkıyor.
Nitekim…
AK Parti ve MHP ittifakına oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 41.4 çıktı. Bu da iki partini oy toplamının altında bir rakam. Yüzde 11.4 de belki veririm derken, oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 47.2 oldu.
CHP merkezli üç sorgulama var.
İlkinde…
CHP+Saadet+HDP olası ittifakına yüzde 72.7 oy vermem cevabı çıkarken, belki verebileceğini söyleyenler yüzde 10.9. Oy vereceğini söyleyenler yüzde 16.4’te kaldı.
İkincisinde…
CHP+HDP olası ittifakına oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 76.3, belki verebileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 8.6, oy vereceğini söyleyenler yüzde 15.1.
Üçüncüsünde…
CHP+İYİ Parti+Saadet ittifakına oy vereceklerin oranı yüzde 27.7 olurken, yüzde 56 oy vermeyeceğini, yüzde 16.3 de belki verebileceğini söyledi.
Bir başka olasılık olarak İYİ Parti+Saadet Partisi ittifakına oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 13.8’de kalırken, yüzde 73.8 oy vermeyeceğini, yüzde 12.4 de belki oy verebileceğini ifade etti.