Bursa’nın 2012’de hazırlanan Ulaşım Ana Planı 2035 hedefi ve en geniş katılımla güncelleniyor… Büyükşehir 71 kurumdan görüş topladı

Aslında… 2012 yılında hazırlanan Bursa Ulaşım Ana Planı var. Ne var ki, hızlı büyümenin devam etmesi ve buna bağlı olarak öngörülemeyen ulaşım sorunu daha altıncı yılında Ulaşım Ana Planı’nı sorgulanır hale getirdi.
Bu nedenle…
Büyükşehir Belediyesi de hem “değişen ihtiyaçlar doğrultusunda”,  hem “ulaşım sistemlerinin bugün ve 2035 hedefi göz önünde bulundurularak” ulaşım planını revize etme kararı aldı.
Sonra da…
“Kentin üst ve alt ölçek plan kararları dikkate alınarak, ulaşım ve trafik sorunlarına çözümler getirilmesi, verimliliğin ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla” 2012 yılında hazırlanan Bursa Ulaşım Ana Planı’nı güncellemek üzere harekete geçti.
Ancak…
Geçmişte planlamayı yapan firma ve belediye bürokrasisiyle yürütülen çalışmalar yerine bu kez en geniş tabanlı çalışma ortamı tercih edildi.
Onun için de…
Aralarında resmi kurumlardan esnaf ve akademik odalara, ilçe belediyelerinden organize sanayi bölgelerine, derneklerden fuar merkezine tam 71 kurum ve kuruluşa tek tek yazı gönderilerek görüşleri soruldu.
Listeye bakınca…
Görüşü alınanların 19’unun  ulaşımla ilgili kamu kurum ve kuruluşları olduğu görülüyor. Resmi kurumlar arasında Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürlüğü ile birlikte İDO da var.
Bursa’daki iki üniversite de çalışmanın önemli parçaları.
Ayrıca…
17 ilçe belediyesi yanında 15 organize sanayi bölgesi, Serbest Bölge var. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Bursa OSB’deki sanayicilerin üye oldukları BOSİAD da görüşü sorulanlar arasında.
Merkezdeki Beşevler ve Otosansit sanayi sitelerinin de görüşleri öğrenildi.
Yanı sıra…
Akademik odalardan Şehir Plancıları, Mimarlar, İnşaat Mühendisleri ve Makina Mühendisleri odalarından ellerindeki rapor ve çözüm önerileri istendi.
Yine…
BESOB ile birlikte, Şoförler ve Otomobilciler, Özel Halk Otobüsçüleri, Servis Aracı İşletmecileri gibi ulaşımla ilgili esnaf odaları listede yer aldı.
Bursa Kent Konseyi’nden bugüne kadarki çalışma raporları istenirken, BUTTİM’deki fuar merkezini işleten TÜYAP’tan da görüş soruldu.
Bir de…
Listede yer alan 5 sivil toplum örgütü arasında Türkiye Sakatlar Derneği Bursa Şubesi ile Bursa Engelliler Derneği’nin yer almaları da dikkat çekti.