Hayati Yazıcı açıkladı, tüm siyasi takvim ve hesaplar sil baştan değişti: AK Parti kurultayı mayısa çekeceğini ilk kez resmi ağızdan açıkladı

02 OCAK 2018 VE 15 OCAK 2018 TARİHLİ OLAY GAZETESİNDEKİ YAZILARIN KUPÜRLERİ

Gözümüz yolda, kulağımız radyoda ilerlerken, NTV’de AK Parti’nin 1 Numaralı Genel Başkan Yardımcısı olan Hayati Yazıcı’yı dinliyorduk.
Sona doğru Yazıcı sürpriz bir ifade kullandı:
“AK Parti’nin eylül ayında yapılacak kurultayını öne alabiliriz, örneğin mayıs ayında yapabiliriz.”
Bu…
Yalnızca AK Parti kurultayının öne çekileceği mesajı değil, önümüzdeki süreci ve siyasi takvimi tümden etkileyecek bir karar.
Zaten…
Yazıcı da ne anlama geldiğini bildiği için şunu ekleme gereği duydu:
“Bu benim şahsi düşüncem. Böyle bir kararı AK Parti MKYK verir.”
Sonrasında…
Erken seçim olasılığı sorulunca “Gündemimizde erken seçim yok” cevabı veren Yazıcı, ardından “Devlet Bahçeli böyle bir çıkış yaparsa” sorusuna da şu cevabı verdi:
“Çıkış yaptığıyla kalır.”
Radyoda…
AK Parti 1 Numaralı Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’yı dinlerken, bu sayfaların okurlarının da anımsayacakları iki yazımız aklımıza geldi.
Birincisi…
Yeni yılın ilk günü Ankara’daki kulağı delik dostumuzun söylediklerini 2 Ocak 2018 günü “AK Parti erken seçim yerine erken kurultayı gündeme aldı” başlığıyla Olay gazetesindeki sütunlarımızda, ertesi gün de bu sayfalarda aktardık.
Dostumuzun öngörüsü şöyleydi:
“AK Parti erken genel seçimi düşünmüyor, ama 12 Eylül 2018 olarak açıkladığı kurultayını öne çekme hazırlığı yapıyor.”
Beklentileri şu:
“Ankara’daki havaya göre AK Parti kurultayını ramazan ayından önce yapmak istiyor. Eğer yetişmezse bayramdan hemen sonra olabilir.”
Nitekim…
Yazıcı da nisan ortasında bitecek il kongreleri sonrası kurultay vurgusu yaptı.
İkincisi…
15 Ocak 2018 günü yine Olay’daki sütunlarımızsa “Tepki gösterip kızanlar var, ama stratejik adımları Bahçeli atıyor” başlığıyla, ertesi gün de burada, Bahçeli’nin yön verdiği siyasi gelişmeleri anımsatıp son döneme dikkat çektik.
Çünkü…
Geçen yıl referanduma götüren süreç de, bu yıl gündeme gelen ittifak yasası da Bahçeli’nin çağrısı ile başladı.
Hatta Afrin harekatında bile Bahçeli etkisi var.
NTV canlı yayınında söyledikleriyle Yazıcı hem bunları kabul etmiş oldu, hem de bundan sonra Bahçeli’nin gazına gelmeyeceklerini söylemiş oldu.
Etkisi nasıl gelişir bilemeyiz, ama siyasetin sürecini ve takvimini değiştirecek gelişmelerin ilk adımının atıldığı anlaşılıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

09

03 2018

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: