Siyasetçiler ve adaylık planı olanlar şimdiden hesaba başladı: 2 bölgeli erken seçimde kimler, nereden aday olur?

Görünen o ki… Genel beklenti oluştuğu için, Ankara’da erken seçimin konuşulur hale gelmesi, hatta dün bu sayfalarda aktardığımız gibi AK Parti kurultayına göre şifrelerin çözülmesi kimse için sürpriz olmadı.
O bakımdan…
Erken seçimin konuşulmaya başlaması bile siyasetçileri harekete geçirdi ve seçim hesaplarının başlamasına yol açtı.
Ancak…
Önümüzdeki milletvekili genel seçiminin geçmiş seçimlerden bir farkı var. Yüksek Seçim Kurulu geçen yıl nüfusa göre Bursa’nın milletvekili sayısını 20’ye çıkarırken 2 Seçim Çevresi ilan etti.
Karara göre Osmangazi, Nilüfer, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Büyükorhan ilçeleri 1 Numaralı Seçim Çevresi’ni oluşturuyor.
Buna karşın…
Yıldırım, İnegöl, Gemlik, Orhangazi, Yenişehir, İznik, Gürsu, Harmancık, Keles, Kestel, Mudanya ilçeleri de 2 Numaralı Seçim Çevresi’ni oluşturuyor.
2 seçim çevresi de 10’ar milletvekili çıkaracak
Aslında…
Bursa iki bölgeli seçime yabancı değil. 1983, 1987 ve 1991 genel seçimleri iki bölgeli yapılmış, 1995 genel seçimiyle birlikte tek bölgeli seçime geçilmişti.
6 seçim ve 23 yıl sonra yeniden iki bölge olması, Bursa’daki siyasi alışkanlık ve adaylık hesaplarını da değiştireceğe benziyor.
Çünkü…
Tek bölgeli seçimde milletvekili aday listesi belli dengeler üzerine oturtulurken ilçeler çok fazla öne çıkmıyordu.
Örneğin…
Mevcut Bursa milletvekilleri listesinde AK Parti’de Hüseyin Şahin’in İnegöl-Yenişehir bölgesini, İsmail Aydın’ın Orhangazi-Gemlik-İznik bölgesini, Osman Mesten’in de Keles-Orhaneli-Büyükorhan-Harmancık’tan oluşan dağ yöresini temsil ettikleri görülüyor.
Bu tabloya…
CHP’de Erkan Aydın’ın, MHP’de Kadir Koçdemir’in dağ yöresi bağını eklemek gerek.
Yani…
18 milletvekilinin yalnızca 5’i için ilçeler dengesi kabul edilebilir.
Oysa…
YSK’nın geçen yıl açıkladığı 2 bölgeli seçimde bölgesel dengeler ve hemşeri ilişkilerine dayalı demografik temsil yerine her ilçenin adayı olacak.
Dahası…
Böyle bir listede, 10 milletvekili çıkaracak 2. Bölge için başı Yıldırım çektiği için, artık Yıldırım’ın adayını ön sırada göreceğiz.
İşte…
Siyaset camiası gerçekleşme eğilimindeki beklentilerle birlikte, yeni sisteme göre adaylık kararı vermek için siyasi hesaplara şimdiden başladı.