Yerel seçime 1 yıl, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine 20 ay kaldı… Kararsızlar azalıyor, seçmen yaklaşımında sürprizler var!

ADA ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ AYHAN ADIGÜZEL

Siyaseten bakılırsa… Yavaş yavaş seçim atmosferine giriyoruz. Yerel seçime artık 1 yıl kaldı, zamanında yapılırsa Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi için de 20 ay var.
O nedenle…
Yapılan anketlerdeki hareketler artık daha dikkat çekici hale geldi ve daha dikkatli şekilde izleniyor. Çünkü, önümüzdeki sürecin siyasi strateji bu anketlerin vereceği bulgulara göre belirlenecek.
Bu sütunların okurları, İstanbul merkezli ADA Araştırma firmasının her ay düzenli olarak yaptığı gündem araştırmalarını önemsediğimizi biliyorlar.
Nedeni de belli:
Seçim dönemlerinde ve geçen yılki referandumda ADA’nın araştırmaları tam isabet sonucu yakaladı.
Önümüzde…
ADA Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel’in gönderdiği son araştırma var. Her ankette olduğu gibi, bugün seçim olsa sorusuna öncelikle baktık.
Ankette kararsızlar dağıtılmadan oluşan tablo şu:
AK Parti yüzde 37.3, CHP yüzde 19.4, İYİ Parti yüzde 7.1, MHP yüzde 6.1, HDP yüzde 4.8, diğerleri yüzde 1.6, oy kullanmam yüzde 3.1.
Çarpıcı olan şu:
Ankette kararsızların oranı yüzde 20.6. Yani, bu ankete göre kararsızlar hala ikinci parti konumunda.
Ancak…
Geçen ay yapılan ankette kararsızlar yüzde 23.5 olarak yer alıyordu. Yanı sıra oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı yüzde 0.1 görülüyordu.
Bu durumda…
Geçen ay olduğu gibi ikinci parti özelliğini korusa da kararsız oylarda azalma görülürken, neredeyse o azalma kadar oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranında artış dikkati çekiyor.
Bununla birlikte…
AK Parti oylarının 35.3’ten 37.3’e çıktığı görülüyor. CHP de yüzde 18.7’den yüzde 19.4’e çıkıyor. Buna karşılık İYİ Parti yüzde 8.8’den yüzde 7.1’e, MHP yüzde 6.8’den yüzde 6.1’e, HDP de yüzde 6.3’ten yüzde 4.8’e geriliyor.
Bunlar…
Ankette kararsızlar dağıtılmadan önce çıkan sonuçlar. Bu ayın tablosu ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra şöyle oluşuyor:
AK Parti yüzde 48.9, CHP yüzde 25.4, İYİ Parti yüzde 9.3, MHP yüzde 8, HDP yüzde 6.3.
Bu tabloya göre de…
AK Parti’nin yüzde 46.2’den 48.9’a, CHP’nin yüzde 24.5’ten 25.4’e çıktıkları, İYİ Parti’nin yüzde 11.5’ten 9.3’e, MHP’nin yüzde 8.9’dan 8’e, HDP’nin de yüzde 8.3’ten 6.3’e indiği ortaya çıkıyor.
Siyasetin belirleyicisi konumundaki AK Parti oylarında gözlenen yüzde 2.7 artışı Afrin harekatına bağlamak ne derece doğru olur bilemiyoruz, ama şunu da kabul etmek gerekiyor:
Siyasi atmosfer ısındığında seçmende AK Parti eğilimi artıyor. Galiba AK Parti’nin siyasette belirleyici olmasının sırrı da burada.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

20

03 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: