Bursa’nın tüm kesimlerinden kadınlar bir araya, yeni süreçte yükselen değer olduklarının işaretini verdi

Yeni dönemin yükselen üç değeri arasında kadınlar olduğunu, saha gözlemine dayanarak ADA Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel açıkladı, biz de bu sayfalarda yer verdik.
Hafta sonu ise…
Bu gözleme kanıt olabilecek özellikte geniş kapsamlı ve katılımlı bir ses verme buluşması gerçekleşti.
Toplantıyı…
Kısa adı KADEM olan Kadın ve Demokrasi Derneği Bursa İl Temsilciliği düzenledi. Bu tür bir organizasyona ilk kez katılan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun eşi Fatma Çavuşoğlu, Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün eşi Ayşe Küçük, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ile toplantı için Ankara’dan gelen Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Elif Güler Kazancı onur konuğuydular.
Yine…
Bursa’nın ilk kadın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zehra Sönmez ile kaymakamların, belediye başkanlarının, rektör eşleri, kadın akademisyenler, kadın muhtarlar başta olmak üzere kadın STK temsilcileri katıldılar.
Ayrıca…
Şehit ve gazi eşleri, üniversite öğrencileri, mülteci kadınlar, kadın çiftçiler ve kurumların kadın yöneticileri toplantıdaydılar.
Açıkçası…
Bu kadar geniş kesimden kadın buluşması ilk kez oluyor. Organizasyona imza atan KADEM İl Temsilcisi Hatice Akbaş Şahin’e amacı sorduk.
Önce…
Genel yaklaşımı dile getirdi:
“KADEM yalnızca fikir ve teori üreten bir dernek olmadı. Pratik hayatın, yani sokağın sorunlarına eğildi, hayata ve insana dokundu. İç acıtan sorunların yakıcı gerçeğinden kaçmadı, elini çekmedi, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdi.”
Şunun altını çizdi:
“Hep kadın sorunu diye bahsediliyor, fakat kadın sorununun aynı zamanda erkek sorunu olduğu unutuluyor. KADEM işte bu gerçekten hareketle şiddet konusunda etkili kampanyalar yaptı.”
Kentin tüm kadın portföyünü buluşturan toplantının amacını da şöyle açıkladı:
“Bugüne kadar farklı kesimlerdeki kadınları bir araya getiren toplantı hiç yapılmamış. Biz bunu yaparken kadının sesinin daha gür çıkması, gücünün anlaşılmasını amaçladık.”
Şunu da ekledi:
“Gecenin sonunda, bu toplantının zaman zaman tekrarlanması talebini aldık. Bursa bundan sonra kadının varlığını daha güçlü hissedecek.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

04

04 2018

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: