İşte perde arkası… CHP, İYİ Parti’ye geçecek milletvekillerini Ankara’ya nasıl çağırdı, Meclis’te bir ilk olan ‘parti kararı’ nasıl tebliğ edildi?

Cuma akşamı… Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, herkesin CHP’nin cumhurbaşkanı adayını merak ettiğini söylerken iddialıydı:
“Göreceksiniz, herkes CHP’yi konuşmaya devam edecek.”
Aynı saatlerde…
İstanbul’da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bir araya geldikleri bilinmiyordu.
Cumartesi akşamı saat 20.00 sıralarında da CHP Bursa milletvekilleri Erkan Aydın ile Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun telefonları çaldı. Arayan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’dı.
Söylediği şuydu:
“Genel Başkanımızın verdiği çok önemli bir görev için yarın saat 11.00’de Meclis’te olun.”
Şu uyarıyı da yaptı:
“Yalnızca ailenizden çok yakın biri vefat ederse gelmeyebilirsiniz.”
Onlar da…
Pazar günü katılımlarıyla programlar hazırladığı için CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’u arayıp Altay’ın çağrısı hakkında bilgilendirdiler. Sabah Ankara’ya ulaştılar, görevlerini de saat 11.30’da öğrendiler:
“İYİ Parti’nin seçime girememesi demokrasi için ciddi bir sorun olur. Bu baskıyı ortadan kaldırıp ülkeyi ve demokrasiyi rahatlatmak için İYİ Parti’nin seçime girmesini sağlayacağız.”
Gerçi…
1 gün önce, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na gönderilen “seçime katılabilecek siyasi partiler” listesinde İYİ Parti’nin de yer aldığı öğrenilmişti.
Fakat…
60 bin üyeli İYİ Parti’nin Cumhurbaşkanı Adayı gösterebilmesi için 100 bin kişiyi ilçelerinde seçim kurullarına götürüp imza alması kolay değildi.
Bu nedenle…
YSK üzerinde karar  baskısı oluşmasını engellemek ve 100 bin imza sorununu aşmak için iki liderin demokrasi dayanışması kararı aldıkları ortaya çıktı.
Formül de…
5 milletvekili olan İYİ Parti’nin TBMM’de grup kurmasını sağlamak için CHP’li 15 milletvekilinin geçmesiydi.
Pazar gündemine siyasi bomba gibi düşen formül ortaya çıktıktan sonra, İYİ Parti’ye geçen 15 milletvekili arasında Bursa’dan Erkan Aydın ile Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun oldukları da CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın basın toplantısıyla ortaya çıktı.
Gerçi…
Alınan karar, 1977 yılında CHP’nin hükümet kurabilmek için Güneş Motel’de buluştuğu AP’li 10 milletvekilini transfer edip hükümet kurmasını akıllara getirdi, ama bugünün siyasi kaygısı ve siyasi gelişmeleri o günün siyasi transfer koşullarından farklı.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

24

04 2018

Comments are closed.



%d blogcu bunu beğendi: