Muhalefet hazırlıksız yakalandığı seçimde öngörülemeyen stratejik hamlelerle akışı değiştirmeye çalışıyor

Gündeme bakınca… Son 1 haftada siyasi yaşamımızda ve getirdiği siyasi akışta ne kadar çok gelişme yaşandığı ve bunun da değişimlere yol açtığı görülüyor.
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin geçen hafta bugün, “26 Ağustos’ta erken seçim” çağrısı yapması sürecin tam anlamıyla yönünü değiştirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise seçim tarihi olarak 24 Haziran’ı açıklayınca kontrolü eline aldığı gibi, siyasi rakiplerini sıkıntıya soktu.
Genel olarak…
Toplumda erken seçim beklentisi artıyordu, ama bu kadar erken seçim beklenmiyordu. O nedenle, 24 Haziran herkese sürpriz oldu.
Öyle ki…
Ana muhalefet partisi CHP daha cumhurbaşkanı adayı için kendi içinde karar veremeden seçim tarihi açıklanınca sıkıntıya düştü.
Yanı sıra…
“Cumhurbaşkanı olacağım” diyerek yola çıkan Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti kurultay tarihi hesaplaması nedeniyle seçime girememe riskiyle karşı karşıya kaldı.
Geçen hafta karar veremediği için pazartesi günü toplanıp karar verme kararı alan Yüksek Seçim Kurulu üzerindeki baskı ve spekülasyonların arttığı bir süreçte de, siyasi bomba pazar günü patladı.
Perde arkasını bu sütunlarda dün aktardığımız Kılıçdaroğlu ve Akşener görüşmesindeki anlaşma uyarınca CHP,  15 milletvekilini TBMM’de grup kurabilmesi için İYİ Parti’ye verdi.
Birkaç saat sonra da…
YSK pazartesi toplanıp almayı planladığı kararını açıkladı.
Gerçi…
CHP’den gelen 15 milletvekiliyle 20 milletvekiline ulaşıp grup kuran İYİ Parti seçime girme ve cumhurbaşkanı adayı gösterme hakkı kazanmıştı, ama YSK kararı yine de rahatlatıcı oldu.
Ne var ki…
Siyasetin önünde duran “İYİ Parti seçime girebilecek mi?” problemi ortadan kalkarken, partilerin cumhurbaşkanı adayı problemi henüz çözülemedi.
Çözülemediği gibi…
Yola çıkarken “cumhurbaşkanı seçileceğini” söyleyen Meral Akşener’den, CHP’nin milletvekili desteğine karşılık aday olmama jesti bekleniyor. O da, “Abdullah Gül için adaylıktan çekilmem, çatı adayı da olmam” diyor.
Yani…
Sürpriz hamlelerle sürekli değişen siyasi gündemin bazı problemleri çözülürken, bazı problemlerinin çözümü için somut adım atılamıyor.
İşte…
24 Haziran tarihinin açıklanmasıyla baskın seçime hazırlıksız yakalanan muhalefet partileri aralarındaki görüşmelerle problem çözmeye çalışırken seçime de 59 gün kaldı.