Bahçeli Bursa’ya kontenjan gönderdi, MHP’de moraller bozuk: Bir listenin başında Genel Sekreter, diğerinde Genel Sekreter Yardımcısı var

Tüm dikkatler… Siyasi partilerin milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecekleri 21 Mayıs Pazartesi gününe yoğunlaşmışken ilk liste haberi MHP’den geldi.
Üstelik…
Saat 02.30 sıralarında Bursa 1 ve 2. Bölge aday listeleri elimize ulaştığında “Acaba doğru mu?” kuşkusu vardı, ama saat 03.30 sıralarında listenin kesin olduğu bilgisi geldi.
Sahur vakti iki şaşkınlık yaşadık.
Birincisi…
Listesini 1 gün önce açıklayan partiler geçmişte oldu, ama ilk kez bir siyasi parti 3 gün önce açıklıyor. Erken tamamlanıp sahur vakti duyurulan liste MHP’nin hazırlığını önceden sessizce yaptığı anlamına geliyor.
Bunda da bir sıkıntı yok elbette. Fakat, listeye göz atan Bursa’daki MHP’liler gibi biz de şoke olduk.
Nedeni şu:
1. Bölge’nin ilk sırasında MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın yer alması son derece doğal. Kimsenin de itirazı yok.
Ancak…
2. Bölge’nin birinci sırasında yer alan Mustafa Hidayet Vahapoğlu tanınmıyor. Jandarma Genel Komutanlığı’nda ve daha sonra Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nde önemli görevler üstlendiğini biyografisinden öğrendik.
Yanı sıra…
MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapıyor, Yani, Büyükataman’ın partideki yardımcısı konumunda.
İtirazlar da buradan kaynaklanıyor.
Çünkü…
Hem Genel Sekreter, hem de Genel Sekreter Yardımcısı’nın aynı ilin iki seçim çevresinde ilk sıralarda olmaları siyasette her zaman tartışılır.
O nedenle…
Aslen Çorumlu olan Mustafa Hidayet Vahapoğlu’nun Çorumlu nüfusun çok az olduğu Bursa’da, demografik temsilin her şeyden fazla önemli hale geldiği 2. Bölge’nin liste başı olması şaşırtıcı.
Bu şaşkınlık da…
Hem sahur vakti, hem gün boyu konuştuğumuz MHP’lilerde bu şaşkınlık açık açık görülüyordu.
Daha öce 2 kez milletvekili adayı olup seçilemeyen Vahapoğlu’nun şansını bu kez Bursa’da döndürmek istemesini kimse anlayamadı.