Osmanlı döneminde Kale’nin Altı’ndaki Bursa ilk çarşısı modern makyajla yenileniyor, tarihi Tahtakale’de ticaret yeniden canlanıyor

Aslında… Osmanlı döneminde Taht-ı Kale olarak biliniyor. Adı Kale’nin Altı, yani Hisar ve tarihi surların alt tarafı anlamına geliyor. Günümüzdeyse Tahtakale adını taşıyor.
Uzun yıllar…
Merkezde pazaryeri olarak hizmet verdi. Üstelik çok özel bir pazaryeriydi.
Çünkü…
Manavların ve pazarcıların yanında dağ ilçeleri ve köylerinden gelen çiftçiler burada sepetleri içinde ürünlerini satarlardı. Pazarcılar ve manavlar çok büyük özenle tezgahlarına ürünleri dizdikleri için alışveriş yapmayanlar bile sanat galerisi gezer gibi pazarda dolaşmaktan keyif alırlardı.
Tahtakale’nin kendine özgü gelenekleri de vardı. Bunlar arasında ramazan akşamları pazarcıların tezgahlarına kurulan iftar sofraları kenti buluşturur, adeta büyülü bir ortam oluştururdu.
Büyü…
1998 yılında Tahtakale’nin ortasındaki kapalı hanın yanmasıyla bozuldu, elektrik kontağından çıkan yangınla her şey cazibesini yitirdi.
Vakıflar yanan hanı yeniden yaptı, ama o hava bir daha geri gelmedi. Yenilenen bina ticari ilgi görmeyince Büyükşehir Belediyesi tarafından Anadolu Dernekleri’ne tahsis edildi.
İşte…
Kentin geçmişinde böylesine özel yeri olan Tahtakale’yi yeniden canlandırıp yaşam ve ticaret alanı haline getirmek için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar kolları sıvadı.
Önce…
Tarihin izlerini taşıyan yapılar ortaya çıkarıldı. Zaman içinde sıvayla kaplanan duvarlar temizlendi ve kemerler orijinal haliyle ortaya çıkarıldı. Duvar taşları arasındaki harç bile aslına uygun yapıldı.
Şimdi de…
Tarihi çarşıdaki dükkanlar elden geçiriliyor. Cepheleri tarihsel çizgiler taşıyan modern düzenlemelerle ahşap kaplanan dükkanlarda yaşam yeniden canlanıyor.
Hafta içinde…
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte yenileme çalışmaları süren Tahtakale’de dolaştık. İşyerleri günün gereksinimleriyle alışılmış faaliyetlerin dışına çıktıkları için ticari değişim de geçiren tarihi çarşıda herkesin memnun olduğunu gördük.
Kale’nin Altı canlanırken Bursa kent merkezi de otantik ortamda yeni bir çarşı kazanıyor.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

15

05 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: