Sandık kurulan her yer siyaset festivaline dönüyor… Seçmek de, seçilmek de çok güzel duygu

AK PARTİ TEMAYÜL YOKLAMASI

Eskiden önseçim vardı ve milletvekili listelerini partilerin teşkilatları/örgütleri belirlerdi, ama 1983 sonrası dönemde CHP dışında unutuldu. Birkaç seçimde önseçim yapmayan CHP 6 Haziran 2015 aday listesini de önseçimle belirledi.
2002’den itibaren zaman zaman önseçim uygulayan partiler oldu. Örneğin, MHP 2007 aday listesini önseçimle hazırladı.
AK Parti ise 2002’den bu yana tüm seçimlerde kendi yöntemi olan temayül yoklamasını tercih ediyor.
Gerçi…
Temayülde kullanılan oyların sonuçları açıklanmadığı için oyların sayılıp sayılmadığı tartışmaları oluyor, ama AK Parti yöntemini ısrarla sürdürüyor.
Nitekim…
Sürenin çok kısa olmasına karşın, 24 Haziran seçimi için de tüm seçimlerdeki işleyişi tekrarlıyor.
Cumartesi günü de Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde AK Parti’nin geleneksel temayül yoklaması vardı.
Üstelik…
Milletvekilleri ve eski milletvekillerinin sandığa girmedikleri temayül için AK Parti Genel Merkezi tarafından Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş gönderilerek Bursa’ya önem verildiği mesajı yansıtıldı.
Öncelikle şu gözlemi paylaşmak gerekiyor:
Hangi amaçla olursa olsun, sonuçlarıyla ilgili ne spekülasyon yapılırsa yapılsın sandığın ortaya konması ve parti teşkilatlarına tercih hakkı tanınması, yani seçme fırsatı verilmesi çok önemli ve çok güzel tablolar çıkmasına yol açıyor.
Temayülün yapılacağı Osmangazi Salonu’nun önü de sabah erken saatlerden itibaren siyaset festivali alanı gibi rengarenkti.
Daha girişte sağlı sollu dizilen gençler oy kullanacaklara aday adaylarının kart ya da broşürlerini veriyorlardı. Kurulan stantlarda da kalemden çakmağa, sudan kahveye, yiyecekten meşrubata kadar ikramlar vardı.
AK Parti teşkilatları olarak İl Yönetim Kurulu ile Demokrasi ve İnsan Hakları Kurulu’ndan 58, belediye başkanları olarak 16, belediye meclis üyeleri olarak 253, ilçe başkaları ve yönetim kurulları olarak 340, Kadın Kolları olarak 178, Gençlik Kolları olarak 203, mahalle ve köy başkanları olarak da 1.066 olmak üzere toplam 2 bin 114 kişi 2 bölgeye göre tercihlerini yaptı.
Aday adayları kulis yaparken sıra bekleyenin heyecanı, oyunu kullananların da mutluluğu yüzlerine yansıyordu.
Bir kez daha gördük ki, sandık güzel bir şey.