Temayül yapıldı, mülakatlar bitti, sıra liste hazırlığına geldi… AK Parti’de Üst Kurul 60 aday adayı için fikir alarak çalışmaya başladı

Aday adaylığı başvuruları tüm partilerde bitti. En çok başvurunun olduğu AK Parti’de temayül yoklaması sonrası geçen hafta aday adayları Ankara’ya davet edilerek mülakatlar yapıldı.
Pazar akşamı sona eren mülakatların ardından Alt Komisyon başkanları izlenim içeren raporlarını yazmaya başladılar. Çarşamba gününden itibaren de Üst Kurul devreye girecek.
Devreye girerken de…
304 kişinin aday adaylığı başvurusu yaptığı Bursa’dan 60 aday adayı liste olarak Üst Kurul’un önüne raporlarıyla birlikte gelecek.
Çünkü…
AK Parti’deki uygulama gereği, Alt Komisyon raporlarıyla ilin çıkaracağı milletvekili sayının 3 katı aday adayı Üst Kurul’un önüne geliyor.
Bu da…
10’ardan 2 bölgede toplam 20 milletvekili çıkaracak Bursa için 60 aday adayının Üst Kurul’a çıkması anlamına geliyor.
O nedenle…
Şimdi tüm dikkatler Üst Kurul’a sunulacak 60 aday adayı listesine yoğunlaştı. Doğal olarak, spekülasyonlar da başladı.
Örneğin…
Ankara’dan konuştuğumuz bir dostumuz, “Üst Kurul’a sunulacak liste elbette önemli, ama aday listesi hazırlanırken hiç başvurusu olmayan isimlerin davet edilip aday yapılmaları da mümkün” dedi ve ekledi:
“Bu seçim hem süre olarak kısa, hem kriterler farklı geliştiği için aday adayı olmayanların listede yer aldığı görülürse kimse şaşırmasın.”
Bunun üzerine…
AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ı arayıp davetle adaylık konusunu sorduk. “Hep gündemde olan bir yöntem aslında. Parti listeyi hazırlarken ihtiyaç duyduğu kişiyi aday olup olmadığına bakmaksızın davet edebilir” cevabı verdi.
Ardından…
Ankara’ya liste önerip önermediklerini sorunca şunu söyledi:
“Partimizin Bursa koordinatörleriyle sürekli temas halindeyiz. Fikrimizi kendilerine iletiyoruz, istişare yapıyoruz.”
Şunun altını çizdi:
“Liste halinde ya da isim bazında değil, fakat listenin nasıl şekillenebileceği konusundaki düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Örneğin demografik ağırlıklar ve alternatiflerle ilgili bilgilendiriyoruz.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

16

05 2018

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: