Sandığa yalnızca 23 gün kaldı, ama sokakta seçim havası yok… En sessiz seçimde siyasetçi de, seçmen de havaya giremedi!

Açıklandığında… Gerçekten de süre çok kısaydı ve 1 Kasım 2015’ten sonra Türkiye’nin en yakın tarih için alınan seçim kararı oldu. Fakat, 24 Haziran seçimi hızla yaklaşırken dikkat çeken bir durum var:
Seçime 23 gün kalmasına karşın sokakta da, seçmende de, siyasetçide de seçim havası yok.
Peki…
Neden seçmen ve siyasetçi havaya giremedi, neden sokaklar seçim havası yansıtmıyor? Soruyu, siyasetçiler ve milletvekili adaylarıyla da konuşuyoruz.
Gerekçe olarak genelde “Ramazan olduğu için seçim havasına girilemedi” yorumu yapılıyor.
Doğrudur…
Ramazanda siyaset zor. Geçmiş yıllarda da ramazan geldiğinde siyasetçiler iftardan sahura ziyaretler yapardı. Aynı anlayış bu seçime de yansıyor.
O nedenle…
Bugün Muharrem İnce ile başlayacak, Devlet Bahçeli, Temel Karamollaoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan ile devam edip Meral Akşener’le sona erecek Bursa mitingleri maratonunun seçmen ilgisini canlandırması bekleniyor.
Aday araçlarının caddelerde dolaşmaya başlaması da seçimin habercisi olacak.
Bu arada…
Her seçim öncesi kamuoyu araştırmaları yayınladığımızı bu sütunların okurları biliyorlar. Son 23 güne girilirken yine anket merak edenler var.
Nitekim…
“Anket var mı?” sorusuyla sürekli karşılaşıyoruz. Elbette var. Her araştırmada milimi milimine sonucu bulan Ada Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel yine yoğun ve titiz çalışmayla ortaya çıkardığı araştırmaları bizimle paylaşıyor.
Ancak…
Gazete yönetimiyle oturup konuştuk; bu seçimin farklı özellikleri var. O nedenle bu süreçte yönlendirici gibi olmak istemiyoruz. Tercihleri etkilememek için elimizdeki anketleri yayınlamama kararı aldık.
24 Haziran’dan sonra çok zamanımız olacak.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

01

06 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: