24 Haziran seçimi sonuçları araştırmacı gözüyle bakış: Türkiye kazandı, millet kazandı, devlet kazandı, partiler de kazandı

ADA ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ AYHAN ADIGÜZEL

Gördüğümüz kadarıyla… Şu noktada herkes hemfikir: 24 Haziran seçimi her yönüyle farklı bir seçim oldu. Karar sürecinden başlayan farklılık, sandık analizleriyle daha değişik boyuta ulaştı.
Şimdi…
Başta siyasi partiler olmak üzere herkes sonuçları farklı açılardan ele alıp özel değerlendirmeler yapıyor.
Biz de…
Siyasi partiler ve siyaset bilimci yorumlarından sonra bu kez bir araştırmacı olarak İstanbul merkezli ADA Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel’e  seçim sonuçlarını nasıl gördüğünü sorduk.
24 Haziran sonucunu, herkesi şaşırtan MHP yükselişi dışında 1 ay öncesinden gören, hatta bu sütunlarda kimseyi etkilememek için yayınlamasak da Bursa milletvekili dağılımını haftalar öncesinden veren Adıgüzel şunu söyledi:
“Seçim öncesi yaptığım röportajlarda bu seçimin kaybedeni olmayacağını söylemiştim.”
Şöyle açıkladı:
“AK Parti’nin Başkan’ı seçerek kazanacağını, oylarının düşeceğini ama kaybettim demeyeceğini; CHP’nin milletvekili sayısını arttıracağı için kazanmış kabul edeceğini; İYİ Parti’nin hem partilerine, hem devlete küskün seçmeni siyasette temsil ederek kazanacağını; HDP’nin barajı aşarak kazanacağını; MHP’nin kritik durumda olacağını, ancak devleti 5 yıl yine yöneteceğini anlattım.”
Şunu vurguladı:
“Kısacası, 24 Haziran’da kaybeden olmayacağını söyledim. Hatta, bu seçimin devletle milletin barışma seçimi olacağına vurgu yaptım.”
Ardından…
“Seçim sonuçları, bu görüşlerimi doğruluyor” dedi ve şuna dikkat çekti:
“Şimdi HDP’nin CHP oylarıyla barajı aşıp Meclis’e girmesi tartışılıyor. Fakat bu konuya siyasi duygularla değil, toplumsal bakmak gerekiyor.”
Düşüncesi şu:
“HDP’nin siyasette temsil edilmesi lazım. Çünkü, HDP ile PKK bir araya getirildiğinde ötekileştirilip siyasetten koparılıyor. Siyasetin ötekileştirme anlayışını aşması lazım.”
Seçim sonucuna da bu noktadan bakıyor:
“Ben genel olarak Türkiye kazandı, millet kazandı, devlet kazandı, partiler de kazandı diyorum.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

08

07 2018

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: