Baştan düşünülmeyen şimdi yapılıyor… Bursa OSB ve Nilüfer OSB’nin önerisini kabul eden TCDD yük trenin Sanayi Bölgesi’ne bağlıyor

TCDD YÜK TRENİ BURSA OSB VE NİLÜFER OSB BAĞLANTI HATTI

Aslında… Gündeme geldiği günden beri eksik kaldığı için tartışılıyordu… Daha açık söylemek gerekirse, Bursa’yı hem hızlı tren, hem de yük treni ağına bağlamak üzere proje başlatan TCDD’nin, özellikle İç Anadolu’daki sanayi bölgelerini limana ulaştırmak amacıyla Gemlik hattını projelendirmesine karşın Bursa’nın merkezdeki iki büyük sanayi bölgesini görmezden gelmesi projeyi eksik bırakmıştı.
Şimdi…
TCDD bu önemli eksiğini tamamlamak üzere harekete geçti.
Harekete geçiren de…
Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile hemen yanındaki Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi başkanlıklarının ortak yürüttükleri girişim oldu.
İşte…
Bursa OSB ve Nilüfer OSB’nin girişimleri sonunda TCDD projede önemli bir değişiklik yaparak Bursa Hızlı Tren projesiyle bağlantılı yük treninin 2 büyük sanayi bölgesine ulaşmaları için bağlantı hattı etüd proje ihalesine çıktı.
Buna göre…
“Ankara-Bursa Hızlı Tren Hattı İle Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Bursa OSB Ve Nilüfer OSB Demiryolu Bağlantı Hatlarının Projelendirilmesi İçin Mühendislik Ve Danışmanlık Hizmetleri İşi” başlığıyla çıkılan etüd proje ihalesi, toplam 12 kilometrelik sanayi bağlantı hattı yapılmasını öngörüyor.
Projeyle…
Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan fabrikaları kapıdan demiryoluyla buluşturmayı hedefliyor.
Hatla…
Büyük üretim yapan uluslararası firma olarak Oyak Renault da demiryoluna bağlanacak ve fabrika ürettiği araçları ihracatta ve Anadolu’ya sevkiyatta bahçesinden tren vagonlarına yükleyebilecek.
Böylece…
Bursa OSB ve Nilüfer OSB’ye TIR giriş ve çıkışları nedeniyle ortaya çıkan trafik yoğunluğu da azalacak. En önemlisi, Mudanya Yolu ve Çevre Yolu’nda sanayinin yük trenine ulaşımından kaynaklanacak yoğunluğun da önüne geçilmiş olacak.
TCDD’nin İstanbul’daki Haydarpaşa Garı üçüncü katında bulunan ofisinde 3 Ağustos’ta yapılacak ihaleyi alan firma, 12 kilometrelik bağlantı hattı projesine esas olacak çalışmaları 180 günde tamamlayacak.
Sonra da…
Ortaya çıkan etütler ve arazi değerleri doğrultusunda bağlantı hattının yapımı ihalesine çıkılacak.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

17

07 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: