Büyükşehir’deki 5.5 saatlik koordinasyon toplantısında kavşaklar tüm yönleriyle masaya yatırıldı ele alındı, Yüksek İhtisas’ta proje değiştirildi

YÜKSEK İHTİSAS KAVŞAĞI PROJESİ

Toplantı… Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş başkanlığında pazartesi sabahı sabah saat 07.00’de başladı, 12.30 gibi de sona erdi. Öncekilerde olduğu gibi, haftalık koordinasyon toplantısında önce son hafta yapılan her şey ele alındı. Sonra da yapılacaklar masaya yatırıldı.
Doğal olarak…
Son yıllarda Bursa’nın en önemli sorunu olan ulaşım toplantının birinci gündem maddesi oldu.
Bu kapsamda…
Kentin kavşakları her yönüyle incelendi. Tıkanan yerlerin yanı sıra müdahale edilen kavşaklarla, müdahale bekleyen kavşaklar tek tek ele alındı.
Ortaya da…
“Problemli 2 büyük kavşak” çıktı. Bunlardan Ankara Yolu’nda Yüksek İhtisas Hastanesi önündekine öncelik verildi.
Güneyinde Ertuğrulgazi’ye çıkan Prof. Dr. Fethi Tezok Caddesi ile, kuzey yönünde Yakın Çevre Yolu’na bağlanan 11 Eylül Bulvarı’nın Ankara Yolu’ndaki kesişme noktasında yaşanan tıkanıklık için tüm alternatif projeler ortaya kondu ve uzun uzun “Hangi proje sorunu çözer” tartışması yapıldı.
Sonucu da Büyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş açıkladı.
Söze…
“İki problemli kavşağımız var. Bunlar tek taraflı kavşak olmadıkları için çok yönlü çözüm projesi gerekiyor” diye başladı ve şunu söyledi:
“Yüksek İhtisas Kavşağı’nda daha önce katlı kavşak planlamıştık. O proje, yukarıdan aşağıya doğru mevcut kavşak üstünden viyadükle geçiyordu.”
Şunu vurguladı:
“Çalışmaya devam ettik ve katlı kavşakla yeni sorunlar çıkacağını görünce vazgeçtik.”
Şöyle devam etti:
“Bu kavşağın diğer yerlerden çok farklı özellikleri var. Örneğin aşağıda Spor Kompleksi’nden başlayıp Vişne Caddesi ve Karlıdağ Caddesi ile karşılarında Yavuz Selim Mahallesi girişleri buraya bağlanıyor. Aynı şekilde üst tarafta çok geniş bir bölge buraya bağlanıyor.”
Söylediği şu:
“Bu kavşağı öncelik olarak belirledik. Trafik sıkışıklığını çözmek için çok yönlü ve alternatifli projeler hazırladık. Dönüşler, U dönüşleri, hastane bağlantısı, kavşağın içindeki esnaf dahil bütün unsurlar göz önüne alındı.”
Yeni projeyle hedeflenen rahatlamayı da açıkladı:
“Yüksek İhtisas’ta yapacağımız yeni düzenlemeden sonra buradaki trafik sıkışıklığı yaklaşık yüzde 45 oranında azalacak. Başlamaya hazırız.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

19

07 2018

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: