Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Putin’in görüşmesinde yaşananları Çağlar yorumladı: İki gerçek dostun sohbeti dünya barışı için çok önemli

Haberi… Moskova’da kuş uçsa haberi olan gazeteci Fuad Safarov imzasıyla kısa adı RTİB olan Rus-Türk İşadamları Birliği internet sitesinde gördük.
Moskova merkezli Türkçe yayın yapan sitenin Kremlin’den de takip edildiğini Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’a geçen yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından dostluk nişanı verildiği törendeki izlenimlerimizden biliyoruz.
O bakımdan…
Safarov’un Çağlar’dan aktardığı haberi önemsedik.
Haberde…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, BRICS Zirvesi için bulundukları Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’daki bir restoranda bir araya geldiklerinde Putin’in yaptığı espriler ele alınıyor.
Uçak düşürme sonrası Türkiye ve Rusya arasında çıkan krizi sona erdiren görüşmeleri yapan Cavit Çağlar şu noktaya dikkat çekiyor:
“Sayın Putin’le Sayın Erdoğan’ın Johannesburg’daki bir restoranda görüşmeleri sırasında, aralarında çok hoş bir muhabbet geçiyor. Putin esprili bir dille ‘Daha önce beni bir restorana götürme sözü vermiştiniz’ diyerek hatırlatma yapıyor.”
Sonra da…
“Aslında olaya bu şekilde basit bir espri olarak bakmamak gerekir” diyerek şu yorumu yapıyor:
“Sayın Erdoğan’ın Sayın Putin’i yemeğe davet etmesinin ve Sayın Putin’in de bunu anımsatmasının çok özel bir anlamı var. Çünkü, olumsuzlukların artık bittiğini ve her iki liderin de gerçek dost olduklarını gösteriyor.”
Yorumu şu:
“Bu espri, iki liderin birbirlerine karşı samimi olduklarını ortaya koyuyor. Aralarında gönül bağı oluştuğunu gösteriyor. Birlikte yemek yemeleri bu gözle yorumlanmalı. Demek ki, aralarında güven oluşmuş.”
Ardından…
İki liderin görüşmelerinden çıkardığı izlenimi Çağlar şu sözlerle paylaşıyor:
“İki liderin dostluğu dünya barışı ve bölgemiz için çok önemli. Türkiye ve Rusya için çok önemli. Erdoğan ve Putin’in birlikte olmaları iki ülkeye de büyük imkanlar sağlıyor.”
Şunu da ekliyor:
“Başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, ikili ilişkilere çok büyük imkanlar sağlıyor.”