Tren istasyonlarının yerleri değişiyor… Yük treni istasyonu Doğanköy’e gidiyor, viyadük üstü planlanan hızlı tren istasyonu da onun yerine geliyor

HIZLI TREN İSTASYON YERİ DEĞİŞİYOR

Aralık 2012’de temeli atılan ve Mudanya Yolu üzerinden Balat’a viyadük yapımı devam eden hızlı tren ve yük treni istasyonlarının yerleri de değişiyor.
Mevcut projede…
Hızlı tren istasyonunun bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi viyadük üstüne yapılması planlanmıştı. Projede yük treni istasyonu olarak da viyadüğün düz zemine indiği yerde, dereye yakın bir nokta öngörülmüştü.
Geçen süreçte…
Hızlı trene ulaşacak yolcu yoğunluğu yanında aynı bölgeye yük treni için sanayi ürünü taşıyan TIR’ların da girmesiyle Mudanya Yolu trafiğinin içinden çıkılmaz hale geleceği uyarılarına bu sayfalarda zaman zaman yer verdik.
İşte…
Bursa OSB ve Nilüfer OSB’nin ortak girişimleriyle önerilerini yerinde bulan TCDD’nin yeni düzenlemesi istasyon yerlerinin de değişmesini getiriyor.
Buna göre…
Balat’ta dereye yakın yere planlanan yük treni istasyonu yeni çalışmayla Minereliçavuş’tan Özlüce’ye inen yolun sağ tarafındaki Doğanköy’e alınıyor.
Bu nokta…
Hem Bursa OSB, hem de Nilüfer OSB açısından ortak alan özelliği taşıyor.
Yanı sıra…
Viyadük üstüne planlanan Hızlı Tren Bursa Garı da yük treni için planlanan viyadük bitimindeki düzlüğe, yani mevcut yerinden biraz daha içeri alınıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

17

07 2018

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: