Aslında şaşırmamak gerek, ama Bursa OSB ve Nilüfer OSB bağlantı hattı etüt proje ihalesini durduran TCDD bir kez daha şaşırttı:

Devlet Demiryolları’nı anlayabilmek mümkün değil. Bursa’yı bir kere sevindirip heyecanlandıracak adım atıyorsa, hemen arkasından da olumsuz birkaç adım geliyor, bütün hevesler kaçıyor.
Nitekim…
Daha 1 ay önce, 16 Temmuz günü “TCDD eksiğini tamamlıyor, tren Sanayi Bölgesi’ne de bağlanıyor” başlığıyla Olay gazetesindeki sütunlarımızda, 17 Temmuz günü de bu sayfalarda duyurduğumuz Ankara-Bursa Hızlı Tren Hattı İle Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Bursa OSB Ve Nilüfer OSB Demiryolu Bağlantı Hatlarının Projelendirilmesi İçin Mühendislik Ve Danışmanlık Hizmetleri İşi ihale sürecinin durdurulduğu ortaya çıktı.
Gerçi…
Durdurulan proje ihalesi değil, projenin hazırlanabilmesi için gerekli zemin çalışmaları ve etütlerin yapılmasına yönelik, ama şu da bir gerçek ki dünyanın her yerinde trenler sanayi bölgelerinin içine giriyorlar.
Dahası…
İç Anadolu bölgesindeki sanayi bölgelerinin limana ulaşabilme isteği üzerine Gemlik Treni’ni projelendiren TCDD’nin, Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve yanındaki Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi gibi iki büyük OSB’ye bağlantı hattını daha projenin başında düşünmemiş olması büyük eksiklik görülüyordu.
O bakımdan…
Bursa OSB ve Nilüfer OSB bağlantı hatları etüd proje çalışması için TCDD’nin ihale kararı önemli bir gelişme olarak kabul edildi.
Hatta…
Etüt çalışması sonrası yük treni istasyonunun Özlüce’ye inen yol kenarında Doğanköy’e yapılması, Balat’ta viyadük üstüne düşünülen hızlı tren istasyonunun da yük treni için düşünülen araziye kaydırılması kararı alınmıştı.
İhale duyurusunda…
Etüt-proje ihalesinin 3 Ağustos’ta yapılacağı bilgisi olduğu için akıbetini sorunca durdurulduğunu öğrendik ve açıkçası çok şaşırdık.
İhale sürecinin dövizdeki artışla ilgisi var mı, yoksa başka gelişmeler mi kararda etkili oldu onu da önümüzdeki süreçte anlarız.