Silahlı darbelere alışık Türkiye bu kez ekonomik darbeyle karşı karşıya… Baraj kapakları açıldı, yerleşim yerlerini basmadan seli durdurmak gerek

Tıpkı… Cumartesi günü Mudanya Yolu’ndaki Çağrışan-Göynüklü arasında çıkan orman yangınında olduğu gibi. Ekipler önce yangının önünü kesip kontrol altına almak için uğraş verdi, sonra soğutma ve söndürmeye geçildi.
Pazar akşamı da buna benzer bir ekonomi yangını çıktı.
Gördük ki…
Asya Borsaları üzerinden yapılan robotik işlemlerle Dolar neredeyse 7.5 lira sınırına dayandı. Ekonomist bir dostumuzun tanımıyla; Doğancı Barajı’nın kapakları açılmıştı da, ovadaki yerleşimlere doğru sular coşkuyla akıyor gibiydi.
O saatten itibaren ekonomi yönetiminin teyakkuza geçtiği görüldü. Gece olmasına karşın ardı ardına gelen önlemlerle yangının önünü kesip kontrol altına alma girişimleri yapıldı. Kısmen de olsa başarıya ulaşıldı.
Dahası…
İki ayrı televizyon kanalında yayına çıkan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin söylediklerini çok önemsedik.
Hazine kökenli Bali, geçmiş kriz deneyimlerinin ışığıyla “Bu başka bir şey” dedi. “İhracatçı, üretici, turizmci işi gereği Dolar alabilir, ama ne işi var Ayşe Teyze’nin Dolar’la?” derken işin ciddiyetini en anlaşılabilir dille anlattı.
Kısacası, sakinleştirici oldu.
Yangın daha sönmedi. Söndükten sonra nereden ve nasıl çıktığı elbette kesinleşir. Fakat burada bazı emareler var.
Örneğin…
Trump’ın meydan okumalarıyla bir süredir yukarı doğru eğilim gösteren döviz kuru, pazar gecesi Asya Borsaları’nın parmaklamasıyla resmen patlayan baraj kapakları gibiydi.
Gerçi…
Yaşananlar için Türkiye’ye ekonomik savaş yorumları yapılıyor, fakat pazar gecesi tam anlamıyla ekonomik darbe girişimi yaşadı. Şimdilik de olsa atlatılmasını güçlü siyasi yapıya borçlu olduğumuzu vurgulamak gerekiyor.
Bugüne kadar silahlı darbelere deneyimli Türk milleti bu kez ekonomik darbede siyasal ayrışmaları bir kenara bırakıp ortak noktada buluştu.
Önemli olan da bu.
Hasarı gidermek elbette zaman alacak, ama adı her neyse bu ekonomik musibeti bu millet bu inançla yine atlatır.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

15

08 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: