Bursalı genç tekstil sanayicisi Nilüfer Çevikel yorumladı: Ekonomideki gelişmelerden sanayici tedirgin oluyor, ama gelecekten de umut var

NİLÜFER ÇEVİKEL

Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı alması finans piyasaları için günün en önemli gelişmesiydi. Bu karar, finans piyasaları kadar ihracat yapan sanayiciyi de ilgilendiriyor.
Nitekim…
Bursa’nın genç tekstil sanayicilerinden, Ankara’da güçlü bağlantıları ve İstanbul piyasalarıyla diyalogları olan Nilüfer Çevikel sohbet ederken şunu söyledi:
“Merkez Bankası’nın faiz artırımı ve 625 baz kararı doğru. Şimdi Orta Vadeli Plan önemli. Her şey asıl orada gizli.”
Tedirgin olduğu nokta şu::
“Bankaların lising yani kiralama işlemlerinde Türk Lirası’na dönüldü. İşte tehlike burada. Bankalar sanayicilere Türk Lirası’nda oran veremez.”
Şunu da ekledi:
“Bir de sanayicileri bankalara mecbur kıldılar. İhraç ürünlerin bedelleri 180 günde Türkiye’ye gelecek. Sanayici tek bankaya mecbur bırakılacak. O zaman da pazarlık şansı kalmaz.”
Ardından…
“Kamu harcamalarında kısıtlamaya gidilirse IMF ya da herhangi bir kuruma ihtiyaç duyulacağını sanmıyorum” dedi ve ekledi:
“Ekonominin eski haline gelmesi 2 yıldan önce olmaz ki bu da çok uzun bir süre değil. Kurda yüzde 40 fark gördük, buradan geri dönmek kolay değil.”