Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi Bursa’da turizm anlayışını değiştirecek, açılışı için Erdoğan’dan bekleniyor

Bursa’yı anlatan kitaplar, Osmanlı’nın ilk başkenti olmasından yola çıkarak “tarihin başkenti” diyorlar. Gelin görün ki, yakın zaman öncesine kadar sultan türbeleri, camiler ve hanlar dışında Bursa’nın tarihin başkenti olduğunu  gösterecek somut bir işaretimiz yoktu.
İlk adım…
Tophane’deki tarihi surların yeniden inşa edilmesiyle ortaya çıktı. Bey Sarayı halen Orduevi’nin altında dursa da, surlarla birlikte Bursa Kalesi anlaşıldı, eski kentin nerede kurulu olduğu görüldü.
Şimdilerde…
Osmangazi Belediyesi bir yandan surların içindeki eski Bursa’yı ortaya çıkaran restorasyon, onarım ve düzenlemeler yaparken, Bursa’nın geçmişini anlatan dev bir projenin de sonuna geldi.
O proje…
Gökdere Bulvarı üzerinde yapılan ve Ulucami altındaki İvazpaşa Camii merkez alınarak 1326 yılındaki Bursa’yı 360 derece gözler önüne seren Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi oldu.
Gerçi…
Türkiye’de İstanbul ve Çanakkale’de panorama müzeleri yapıldı, ama dünyanın en büyük tam panoramik müzesinin Bursa’da olduğunu söylemek de ayrı bir heyecan veriyor.
Temmuz ayı başında gezdiğimiz, hatta fotoğraflarını ilk kez bu sütunlarda yayınladığımız Panorama 1326 Fetih Müzesi son dönemde tanıtım anlamında konuklar ağırlıyor.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar tarihçilerin yanı sıra partisinin milletvekillerine, Osmangazi Belediye Meclisi üyelerine, AK Parti İl Yönetim Kurulu’na bu çok etkileyici müzeyi gezdirdi.
Yıldırım Belediye Meclisi üyeleri de Panorama’yı gezenler arasına katıldı.
Bir yandan dünyanın en büyüğü olan 1326 Fetih Müzesi’ni konuklarına gezdirip tanıtan Dündar, bir yandan da Ankara’dan davet bekliyor.
Çünkü…
Kulağı, müzenin açılışı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı davet etmek üzere Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden gelecek çağrıda.
Şu aralar…
Dış gündem nedeniyle çok yoğun olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılacak görüşme, müzenin açılış tarihini de belli edecek. Bu bekleyişin de çok uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor.
Müze, yeni turizm anlayışı olarak Bursa’da tarih turizmini de başlayacak.