Her parti yerel seçim için aday arıyor, ama herkes AK Parti adayını merak ediyor: Büyükşehir devam mı edecek, yeni aday mı bulunacak?

Aslında… AK Parti toplumun nabzını tutmak amacıyla kamuoyu araştırması olan anketleri sürekli yapıyor. Belli aralıklarla vatandaşların eğilimleri ölçülüp beklentileri ortaya çıkarılıyor.
İşte…
AK Parti için böylesine önemli olan anketler bu kez yerel seçim hazırlığı olarak gündemde. Belediye başkanları, adaylar, sorunlar, beklentiler yine vatandaşa sorulacak ve çıkacak sonuç yerel seçimin yol haritası olacak.
İşin ucunda seçim ve adaylık olduğu için, bu süreç biraz daha ilgi görüyor ve konuşuluyor. Özellikle de Büyükşehir adayı merak ediliyor.
Nitekim…
AK Parti Genel Merkezi başta AK Parti’nin olduğu her yerde konuşulanları duyan dostlardan biri geçenlerde, “Büyükşehir adayı kim olur?” diye sordu.
Biz de bilinenleri sıraladık:
“Görevdeki isim daima en güçlü adaydır, Alinur Aktaş da ilk aday. Faruk Çelik ve Hakan Çavuşoğlu gibi eski bakanlar konuşuluyor. Bir de eski ve yeni milletvekillerinden layık görülenler var.”
Dinledikten sonra:
“Yaz bir kenara…” diye başladı ve şunu söyledi:
“İsim çok olunca Ankara farklı arayışlara yöneliyor. Onun için de dışarıdan toparlayıcı bir abi olabileceğini duydum.”
Adres de verdi:
“Mehmet Müezzinoğlu milletvekilliği döneminde Bursa ve teşkilatla uyum sağladı, kabul görüp çok sevildi. Neden Büyükşehir adayı olmasın?”
Devam etti:
“Geçenlerde bulunduğum bir ortamda, ‘Su şehri Bursa’ya Su İşleri Bakanı yakışır’ denildi. Veysel Eroğlu’nun aklında Bursa hep var. Onu unutma.”
Telefonu kapatınca Veysel Eroğlu’nu düşündük.
2004 seçimlerine gidilen süreçti… AK Parti MYK’sında DSİ Genel Müdürü olan Veysel Eroğlu’nun Bursa Büyükşehir Adayı olmasına karar verildiğini gece yarısı öğrendik.
İnegöl’ü bırakıp gelen rahmetli Hikmet Şahin önerilen Osmangazi’yi kabul etmiş, Recep Altepe ise Yıldırım’a yazılmıştı.
Gece yazıyı değiştirip bu sütunlardan duyurunca sabah ortalık ayağa kalktı, teşkilatlar Ankara’ya döküldü. Sabah Eroğlu devre dışı kalırken, Şahin’in Büyükşehir’e, Altepe de Osmangazi’ye kaydırılmasına karar verildi.
O günden beri, Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun aklının bir ucunda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı hep kaldı. Söylentiler biraz da bundan.