Korkulan oldu… Döviz savaşında yükselen kurlar maliyetleri arttırdı, hızlı tren Yenişehir-Bilecik ihalesi iptal oldu, Bursa-Yenişehir hattı da durdu

Aslında… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin il başkanları toplantısında “Elzem olmadıkça yeni yatırım yapmayacağız, belli aşamaya gelenleri bitireceğiz” demesiyle herkesin aklına gelen soruyu 18 Eylül günü bu sayfalarda dile getirdik:
Bizim hızlı tren bu yatırım tasarruflarından etkileniyor mu?
Oysa…
Bursa Aralık 2012’den beri büyük bir özlemle hızlı treni bekliyor. Mudanya Yolu’ndan Balat’a girişte soğuk bir kış günü temel atılırken 2016’da yolculuk hayali hepimizin yüreğini ısıtmıştı.
Ne var ki…
Temeli atılan Bursa-Yenişehir hattının ödeneği tünellerde bitince hedefe kolay ulaşılamayacağı anlaşıldı. Yenişehir-Bilecik hattında 5 kez güzergah değişince proje bu yılın başında bitebildi.
Nitekim…
3 Nisan günü; altyapı ihalesi yapılıp temeli atılan, hatta tamamlama ihalesi ile takviye edilen Bursa-Yenişehir etabının üstyapısı ve elektromekanik işleriyle Yenişehir-Bilecik etabının altyapı, üstyapı ve elektromekanik ihaleleri yapıldı.
Yani…
Hattın tümü 3 Nisan’da ihaleye çıktı.
İhalede Yenişehir-Bilecik arası için en iyi teklifi 2.5 milyar lirayla Aga Enerji vermişti. Haziran ayı başında onaylanan ihaleyi aynı bedelli Bayburt İnşaat’ın kazandığı açıklandı.
Ardından da…
Müteahhite yer teslimi yapılmasını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koyduğu 2019’da test sürüşü için hızlı çalışma süreci bekledik.
Bölgedeki viyadük, köprü, yol çalışmalarının hızını görünce de umutlandık.
Ta ki…
Yaşanan döviz savaşı ve yol açtığı ekonomik sıkıntılara kadar. O sıkıntılara ilişkin kaygıları da 18 Eylül günü yine bu sayfalarda paylaştık.
İşte…
“Bizim hızlı tren bu yatırım tasarruflarından etkileniyor mu?” sorusunun cevabı Ankara kaynaklı olarak geldi:
“Hızlı tren projesinin Yenişehir-Bilecik etabı ihalesi, henüz müteahhite yer teslimi yapılıp başlamadığı için, tasarruf önlemleri doğrultusunda iptal edildi. İhale iptal edildiği için de çalışmalar durdu.”
Görünen o ki…
Ekonomideki sıkıntıların etkisi geçip döviz normalleşinceye kadar bizim hızlı tren projesi rafta duracak. Sonra yeni bir hedefle her şey yeniden başlayacak.