Mudanya Yolu’ndaki yangında yanan 8 bin 500 ağaç yerine 50 bin fidan dikilecek, evlere yanmayan ağaçlarla koruma bandı yapılacak

ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ YALÇIN AKIN

Tarih 11 Ağustos 2018… Mudanya Yolu’nda Çağrışan-Göynüklü bölgesinde çıkan orman yangını herkesin yüreğini ağzına getirdi.
O gün…
Mudanya’ya gidişte Tepederbent’e gelmeden önceki bölgeye güzellik katan ormanlık alanın kül olurken, çevrede özel mülkiyet arazilere yapılan villa siteler de yangın tehdidi yaşadılar.
Bu durum…
Yani, bölge arazisinin çok değerli olması, yeni villalık alanlar açmak için ormanın yakıldığı kuşkusu ve tepkisinin doğmasına da neden oldu.
Hatta…
Bu durum belediyeler ve siyasiler arasında polemiğe bile yol açtı.
Yangın yerine ilk koşanlardan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin de bir karış alanın bile imara açılmayacağını söylemişti.
Ardından…
Konuyu takibini sürdürdü. Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın’la önceki gün bir araya gelip neler yapıldığını ve bundan sonra neler planlandığını konuştu.
O görüşmenin ardından Akın’ı aradık.
Söze…
“Bugüne kadar bir karış bile orman arazisi imara açılmadı, açılamaz da. Çünkü anayasayla koruma altında” güvencesi vererek başlayan Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın şu bilgiyi verdi:
“35 hektar alanda 8 bin 500 ağacımız yanarak zarar gördü. Fakat biz orada 50 bin fidan dikmek üzere proje hazırlıyoruz.”
Sonra da…
Sürdürülen çalışmaları ve projeyi şöyle ifade etti:
“Yanan yer kızıl çam ormanıydı. Çevresinde de evler ve siteler vardı. Kızıl çam kolay tutuşup yanan bir ağaç olduğu için evler yangın tehdidi yaşadı. Felaket bile olabilirdi. O nedenle projeyi iki aşamalı hazırladık.”
Bir…
“İlk bölümde, yanan alanı yeniden eskisi gibi ağaçlandıracağız ve orman haline getireceğiz.”
İki…
“Bu alanın evlere yakın bölümünde zor yanan ağaçlarla koruma bandı oluşturacağız. Böylece ileride çıkabilecek muhtemel yangınlara karşı, bir felaket yaşanmaması için önlem alacağız.”
O ağaçların türlerini de açıkladı:
“Çınar, ıhlamur, erguvan, incir gibi ağaçlar kolay yanmazlar. Evlerle orman arasına bu ağaçlardan koruma bandı yapacağız.”