Başka kentler turizmde pazarlayacak bir özellik bile bulamazken marka kent için her şey var, ama yine de turizmden pay alamıyoruz

Şöyle bir baktığımızda… Bursa’nın sahip olduğu özellikler saymakla bitmez. Pek çok yer ya da kent tek bir özelliğiyle turizm pazarlarken, Bursa neredeyse marka değer enflasyonu yaşamasına karşın kendini tanıtabilme derdinde.
Öyle ki…
Osmanlı’nın ilk Başkenti olarak tarihi özelliği var. 2 bin 500 yılı aşan kentsel geçmişi ve tarihi yapıda yerleşimleri var. Arkeoparkları, antik kentleri tarihe tanıklığı var.
Uludağ’ı var, İznik ve Uluabat gibi gölleri var. Denizi var, sahilde tarihi mahalleleri var, doğası var. Uludağ’ın güneyindeki doğal ve yöresel yaşamı, ormanları, Karacabey’de longoz ve ıhlamur ormanları var.
Dünyanın ilk alışveriş merkezi Kozahan’ı var. Padişah ve evliya türbeleriyle manevi alanda rütbesi, İslam aleminin beşinci makam kabul ettiği Ulucami başta olmak üzere camileri ve medreseleriyle dini alanda etkisi var.
Başlıca model sıcak suyu, hatta, sanayi turizmi var.
Kısacası…
Turizmin altyapısı da, üstyapısı da her yönüyle var.
Gelin görün ki…
Bu kadar çok marka değeri olmasına karşın Bursa turizmden alması gereken payı bir türlü alamıyor, helvayı yapamıyor.
Bunun da pek çok nedeni var elbette.
İşte…
AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Genel Müdürü Handan Boyce, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Çağatan Taşkın’ın konuşmacı oldukları 3. Bursa Turizm Zirvesi’nin ikinci günündeki Marka Kent Olma Yolunda Bursa panelinin moderatörü olarak bunları söyledik.
Bütün bunlara…
Bursa’nın sağlık turizminde öne çıkması için kısa adı BUSAT olan Bursa Sağlık Turizmi Derneği’ni kuran, termal projelerine öncülük eden AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin önemli bir yenilik daha ekledi:
“Bursa üçüncü yaş turizmi için de büyük potansiyel.”
Gerçekten de…
Kısaca yaşlı turizmi olan üçüncü yaş turizmi değişik ülkelerden gelecek yaşlıların bakımlarının yapılacağı köylerle yepyeni bir turizm alanı olarak yükseliyor. Bizde de bu köylere yer var.
Panelde…
Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Çağatan Taşkın’ın konuşmasındaysa turizmin vatandaş ayağı için önemli bir uyarı vardı:
“Her şeyi yaparken halkı unutmamak ve turizme ikna etmek gerekir. Halk istemezse turizm başarılı olamaz.”
Gerçekten de öyle. Nitekim, Bursa’da zaman zaman örneklerini yaşadık.