Bursalı turizmciler Panorama 1326 Fetih Müzesi’ne göre yeni projeler hazırlıyor: Turist algısı değişecek, hedef Uzakdoğulu kültür turisti

TÜRSAB GÜNEY MARMARA BÖLGE BAŞKANI MURAT SARAÇOĞLU

Yıllardır… Turizmle ilgili herkes her fırsatta tekrarlıyor: Tarihten doğaya, yemekten sanayiye her şey var, ama Bursa bir türlü turizm kenti olamıyor.
İşte…
Şu sıralarda bu kaderi de, kente gelen turistin algısını da değiştirecek önemli bir planlama yapılıyor. O planlamayı, kısa adıyla TÜRSAB olarak bilinen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Güney Marmara Başkanı Murat Saraçoğlu dile getirdi:
“Üyelerimize yeni turizm planlamasına yönelik yöresel değerleri göz önüne alan bilgilendirmeler yapıyoruz.”
Yeni turizmin ne olduğunu da açıkladı:
“Osmangazi Belediyesi’nin yaptığı Panorama 1326 Fetih Müzesi ülkemiz yanında Avrupa’nın en büyüğü. Kuşkusuz bu müze Bursa’nın turizmini etkileyecek, turistin algısını değiştirecek.”
Şunu vurguladı:
“Başlangıçta yerli turistin ilgisini çekecek, ama uzun vadede yabancı turistin gözbebeği olacak. Biz de şimdiden Panorama Müzesi’ne göre turizm planlaması yapıyoruz.”
Turizmin sektör dışında hissedilmeyen sorununa değindi:
“Turist otobüsleri Ulucami önüne sıralanınca hem çirkin görüntü oluyor, hem trafik etkileniyor. Oysa Panorama Müzesi dünyadaki örnekleri gibi park sorununu çözmüş, otobüslere yer ayırmış.”
Turizmcilerin planı şu:
“Turisti Panorama Müzesi’ne getirdikten sonra otobüsleri burada bırakıp Irgandı Köprüsü’ne çıkarmayı, oradan da Kayhan, Uzunçarşı, Hanlar Bölgesi güzergahında yürütüp Tophane’ye getirmeyi planlıyoruz.”
Yürüyerek Tophane’ye gelecek turistin tarihi Bursa olan Hisar içinde gezeceğini, bu programın da turistin ilgisini çekeceğini vurgulayan Saraçoğlu algıyla birlikte turist hedefini de değiştirmek istediklerini söyledi.
Bu noktada…
Panorama’yla başlayacak yeni turizm anlayışını yeni turist hedefiyle tamamlayacak düşünceyi de açıkladı:
“Bursa turizmi şu anda Araplar üzerine dönüyor. Oysa Panorama’yla başlayacak dönemde hedefimiz Çin ve Japonya gibi kültürel gezilere önem veren Uzakdoğu turisti olacak.”
Şunu da ekledi:
“Uzakdoğulu turisti merkezin yanı sıra Orhaneli ve Keles ilçelerindeki otantik köylerle doğal güzelliklere de götürmeyi planlıyoruz.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

12

10 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: