Milletvekili seçimindeki gibi bir ittifak yerel seçimde hiç kolay değildi, gündemden çıkınca belki de siyaset kaostan kurtuldu

Geçmişte… Siyasi partilerin seçim işbirlikleri oldu. Bu da, gizli ittifakın lideri parti listelerinden diğerlerinin aday göstermesiyle gerçekleşti.
24 Haziran’da ise anayasa değişikliği ile ilk kez resmi ittifak yapıldı.
Son süreçte…
Önce Cumhur İttifakı’nın devamı için prensip kararı gündeme geldi. Bu ittifak örnek gösterilerek Millet İttifakı’nın da sürmesi dileği siyasi baskıya dönüştü.
Fakat…
Ortada bir gerçek var:
24 Haziran’da anayasa değişikliği sonucu yasal olarak ittifak yapılabildi. Oysa, 31 Mart için ittifakı yasal hale getirecek anayasa değişikliği yok. 2 Ocak’ta resmi seçim takvimi başlayacak. Takvim hızlandırılsa bile Meclis aritmetiği yeterli olmadığı için, anayasayı değiştirecek vakit yok.
O bakımdan…
Cumhur İttifakı’nın tekrarlanabilmesi yasal açıdan hiç de kolay değil.
Yanı sıra…
Süreçler aşılıp resmi ittifak yolu açılsa bile, milletvekili seçimindeki gibi bir yerel seçim ittifakı sanılandan daha zor. Hele, belediye başkanlığı için iki partili oy pusulası hiç mümkün değil.
Geriye de yalnızca belediye meclisleri ittifakı seçeneği kalıyor.
İşte…
Yasal engelleri ve sahada ortaya çıkacak sorunlara karşın, iyi niyet çerçevesinde başlayan ittifak görüşmelerinin gündemden kalktığını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yüksek perdeden ses tonuyla açıkladı.
Gerçi…
Konuşmadan Cumhur İttifakı’nın ortadan kalktığı anlaşıldıysa da Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha sonra yaptıkları açıklamalarla Cumhur İttifakı’nın TBMM’de süreceği, yerel için sona erdiği ortaya çıktı.
Bu durumu…
MHP’yi çok iyi tanıyan, AK Parti’nin de saha çalışmalarının içinde olan Ankara’daki bir dostumuzla konuştuk.
“Bursa’da sıkıntı yok, ama her yer Bursa gibi değil” dedi ve şunu söyledi:
“Örneğin, Manisa’da Büyükşehir MHP’nin, ilçeler AK Parti’nin. Burada nasıl ittifak yapılacaktı? Doğu illeri bir başka sorun. İstanbul’da MHP’nin belediye meclisi üyesi bile yok, neye göre ittifak olacaktı?”
Görünen o ki…
Zaten işlemeyecek yerel seçim ittifakı Bahçeli’nin konuşmasıyla gündemden çıktı. Siyaset belki de adaylıklar sürecinde yaşanabilecek bir kaostan kurtuldu.