Siyasette adaylık dönemi başladı… CHP İl Başkanı Akkuş “İstifa ettin mi?” sorusundan, “Aday olsana” baskısından bunaldı

CHP İL BAŞKANI HÜSEYİN AKKUŞ

Gerçi… Yaptığımız televizyon programında üzerine basa basa ve açık açık söyledi. Seçildiği kongrede kürsüden açıkladı. Her defasında aynı cevabı verdi:
“Ben il başkanıyım, başka bir göreve aday değilim, olmayacağım.”
Buna karşın…
CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş şu günlerde parti içinden bir istek ve bir soru ile fazlaca karşılaşıyor.
Öyle ki…
“Nedir bu durum?” diye sormak için aradığımızda, karşısında oturan bir grup partili “Nilüfer’e aday ol” diye ısrar ediyorlardı.
Aday olması için ısrar eden partililer açıklanan parti takvimi gereği yönetimden istifa etme süresi geçmiş olsa bile, henüz resmi takvim başlamadığı için bir formül bulunabileceğine inanıyorlardı.
Akkuş ise…
Böyle bir niyetinin olmadığını hâlâ aynı ısrarla herkese söylüyor.
Bununla birlikte…
Bir grup partili de “Gizlice adaylık başvurusu yaptın mı?” diye her yerde Akkuş’a soruyorlar.
Sormalarının yanında…
Geçen hafta cuma günü Ankara’ya gittiğinde “Nilüfer Belediye Başkan Adayı olmak üzere istifasını Genel Merkez’e verdiğini” bile söylüyorlar.
O nedenle…
Aradığımızda ısrarlardan ve sorulardan bunalmış olarak bir kez daha üzerine basa basa şunu söyledi:
“Ben istifa etmedim. Hâlâ CHP Bursa İl Başkanı’yım. İstifa etmeye niyetim yok. Aday da olmadım, aday olmaya da niyetim yok.”
Olur ya…
Bazen partilerin üst yönetimleri, ya da liderleri “Aday ol” derler. Ya öyle bir şey olursa?.. CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş şu cevabı verdi:
“Genel Başkanım bana muhtar ol derse, olurum. Emridir, yerine getirmeyi görev bilirim. Ama böyle bir durum söz konusu bile değil, üstelik tartışılacak bir şey de değil.”
Net bir dille tekrarladı:
“İstifa etmedim. Oğuz Kaan Salıcı’ya, Genel Başkanıma, ya da başkasına istifa dilekçesi vermedim, hiç kimsenin çekmecesinde de istifam yok. Çünkü aday değilim, olmaya da niyetli değilim.”
Peki bunlar nereden çıkıyor? Akkuş bu soruyu da şöyle cevapladı:
“Hiçbir fikrim yok, araştırmaya da zamanım yok.”