MHP yerel seçime ittifaka göre ve ittifaksız olarak iki alternatifli hazırlık yapıyor, ama son karar ‘karşı ittifaka’ göre şekillenecek

MHP İL BAŞKANI CİHANGİR KALKANCI VE GENEL SEKRETER İSMET BÜYÜKATAMAN

Hafta sonu Antalya’da MHP’nin il başkanları kampı vardı. Toplantıların hem açılışında, hem kapanışında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 31 Mart’ta İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday çıkarmayıp Cumhur İttifakı’na destek vermeye devam edeceklerini söyledi.
Açıklama…
Siyaseten, üstelik seçime doğru hızla gidilen bir süreçte stratejik önem taşıyor.
Bununla birlikte…
İttifak kapsamında Bursa Büyükşehir ya da bazı ilçelerin olup olmadığını yerel kamuoyu merak ediyor. O nedenle soruyu, Bursa’ya dönüşünde MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı’ya sorduk.
Şu cevabı verdi:
“Genel Başkanımız konuşmalarında çerçeveyi çizdi. İstanbul, Ankara ve İzmir’de kayıtsız şartsız AK Parti adaylarını destekliyoruz.”
Şunu da vurguladı:
“Her yerde Cumhur İttifakı’nın ruhuna uygun davranmaya kararlıyız.”
Ardından da…
MHP İl Başkanı olarak Bursa’daki stratejilerini açıkladı:
“Büyükşehir ve ilçelerin tümünde aday çıkaracak şekilde çalışmalarımızı ve seçim hazırlıklarımızı devam ettiriyoruz.”
Aday isimlerini sorunca da şu bilgilendirmeyi yaptı:
“Büyükşehir için üç başvuru var, üçü de parti içinden ve Bursa kamuoyunun tanıdığı isimler. Ancak isimlendirmek için acele etmiyoruz.”
Bunun anlamı da şu:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçen hafta Ankara’da yaptıkları görüşmede üç ilde MHP’nin aday çıkarmaması yoluyla ittifak kararı almışlardı.
Bu ittifak çerçevesinin genişleme olasılığı var.
Çünkü…
Gözler CHP-İYİ Parti arasında başlayan, Saadet Partisi’ne de çağrı yapılan Millet İttifakı’nın yeniden oluşturulması arayışlarında.
İşte…
AK Parti ile MHP ittifakının çerçevesini bu Millet İttifakı’nın boyutu belli edecek. Millet İttifakı’nın uygulamasına göre bir karar verilecek.
Onun için…
MHP İl Başkanı Kalkancı bugünden partisinin aday adayı konuşmayı doğru bulmuyor. Hazırlıklarını ittifak olmazsa her yerde aday çıkaracak şekilde sürdürüyor. İttifak olursa da çerçevesine göre hareket edecek.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

28

11 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: