Şehir içindeki ‘üreten esnaf’ Büyük Sanayi Sitesi’ne taşınacak, ama bu kez de ‘maliyet’ sorunu çıktı… Ankara’da esnaf zirvesi çözüm arıyor

Proje… 2008 yılında dönemin Başbakanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı protokolle resmen başladı.
Şehir içinde dağınık yerlerde üretim yapıp faaliyet gösteren esnafın şehir dışına çıkacağı büyük bir esnaf sitesi için Kestel’in üst tarafındaki Çataltepe mevkiinde önce 600 hektar alan belirlendi, sonra belediye meclisi kararıyla bu alan 307 hektara düştü.
BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin temeliyse 29 Mayıs 2011’de atıldı. Önce altyapı çalışmaları bitirildi, sonra üstyapıda 1. Kısım olarak mobilyacıların sitesi tamamlanıp hak sahiplerine teslim edildi.
Bugün için…
Projenin 1. Etabı’nda 1.107 işyeri tamamlandı ve 2. Etap için her şey hazır.
Dahası…
Şehir içinde faaliyet gösteren hurdacı, demirci gibi çevreyle sorunu olan esnaf da alınan karar gereği yakında 2. Etabı başlayacak siteye taşınmak zorundalar.
Ne var ki…
Bugünün koşullarında bir yandan maliyetler artarken, diğer yandan esnaf için sıkıntılı tablolar oluştu. En azından krediler eskisi gibi değil.
İşte…
Tüm bu gelişmeler Ankara’da yapılan esnaf zirvesinde ele alındı.
BESOB Başkanı Arif Tak ve yöneticiler bu dönem kendilerine destek veren, sorunların çözümü için hep yanlarında buldukları Başbakan eski Yardımcısı ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun kapısını bir kez daha çaldılar.
O da…
Her zamanki yaklaşımıyla Bursa esnafı için harekete geçip BESOB Başkanı Tak ve yönetimini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la buluşturdu.
Hatta…
Buluşturmakla kalmadı, “Bursa esnafının sorunlarının çözülmesi ve destek sağlanması” için Bakan Kurum’a baskı bile oluşturdu.
Bunun üzerine…
Kurum anında TOKi ile temasa geçti ve sorunlu noktaların çözülmesi talimatı verdi. Çalışmanın da birkaç gün içinde bitirilmesini istedi.
Kısacası…
Ankara’daki Bursa esnafı zirvesi Çavuşoğlu’nun girişimleriyle çok olumlu geçti. Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yapılacak ikinci görüşmede güzel haber bekleniyor.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

15

11 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: