Turizmcilerden, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’e tam destek: İstanbul’a havadan doğrudan bağlantı girişimi heyecana yol açtı

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAVAALANI

Girişimi… AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin yaptı, biz de 15 Kasım günü duyurduk. Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak ile görüşmesinde Bursa’nın doğrudan dışa açılması için öneri getirdi.
Dedi ki:
“Kent merkezinde Yunuseli Havaalanı ile Yenişehir’de Bursa Havaalanı’na sahibiz. Küçük uçaklarla Bursa-İstanbul hava bağlantısı olursa insanlar havaalanı dışına çıkmadan hem iç, hem dış hatlara ulaşabilir.”
Bu öneriye…
Havaalanlarının iyi bilen Ocak olumlu yaklaşırken, “Yunuseli pistinin kısa olduğu, çevredeki yapılaşmanın da mania kriterlerini aştığı” uyarısı yaptı.
İşte…
Bu girişim Bursa’nın turizm camiasında büyük bir heyecana yol açtı.
Konuştuğumuz turizmciler, adının Bursa Havaalanı olarak değişmesi gündemde olan Yenişehir’den büyük uçaklarla İstanbul’un yeni hava limanına doğrudan bağlantı yapılabileceğini söylediler.
Yanı sıra…
Girişinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Havaalanı yazan Yunuseli’nden de umudu kesmiş değiller. Büyük uçak beklemiyorlar, ama önerileri de var:
“Bir dönem kullanılan su kuşu uçaklarıyla bu bağlantı sağlanamazdı, ama THY’nin elinde 35-40 kişilik küçük uçaklar var, onlar bu sorunu çözer.”
Dahası…
Geçen dönem gündemde olan bir başka ayrıntıyı da anımsatıyorlar:
“İstanbul’dan yapılacak uçuşlar için THY Bursa’dan bilet satacaktı. Dış hatlara gideceklerin gümrük işlemlerinin de Bursa’da olacağı konuşuluyordu. Bu da sağlanırsa harika olur.”
Şunu da ekliyorlar…
“Eğer, İstanbul Airport için gümrükte beklemeden doğrudan bağlantı olursa, çevredeki tüm illerin İstanbul yolcularını da Bursa’ya çekeriz.”
Gördüğümüz kadarıyla…
Esgin’in girişimiyle heyecanlanıp umutlanan turizmcilerin beklenti ve önerilerinin bir ayağı da Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ilgilendiriyor.
Kendi havaalanına sahip tek Büyükşehir Belediyesi de avantaj sağlayabilir. Bu gibi konulara duyarsız olmadığını bildiğimiz Başkan Alinur Aktaş’ın da konuyla ilgileneceği umudu yaygın.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

21

11 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: