AK Parti-MHP görüşme masasında Bursa da var… MHP büyük ilçelerden birini istiyor, AK Parti nüfusu az bir ilçe düşünüyor

Önce… MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı’yı aradık. Cumhur İttifakı’nın devamı olarak 31 Mart için AK Parti-MHP arasında başlayan ittifak görüşmesi ilk aşamasında şu karar alınmıştı:
“Belediye iki partiden birindeyse, diğer parti aday çıkarmayacak.”
Bu doğrultuda…
Büyükşehir için aday çıkarmayacağını MHP ilk günden beri söylüyor. Bunun yanında, ilçelerde aday adaylığı başvuruları almasına karşın henüz aday belirleme aşamasına gelemedi.
O bakımdan…
“Ankara’da neler oluyor, Bursa’da durum ne?” diye sorduk. Kalkancı da daha önceki politik söylemini tekrarladı:
“Ankara’da ittifak görüşmeleri devam ediyor. Hangi aşamada olduğunu bilmiyoruz, Bursa için bize henüz bir bilgi verilmedi.”
Aynı soruyu…
AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’a da yönelttik. Onun cevabı da daha önceki politik açıklamasının aynısı:
“Biz tüm ilçelerle ilgili hazırlıklarımızı tamamladık. Genel Merkezimiz aday belirleme çalışmalarını son aşamaya getirdi. Bir yandan da ittifak görüşmeleri var.”
Şunun altını çizdi:
“İttifak görüşmesini iki partinin genel merkezleri yapıyor. Onların alacakları her karara bizler de uymak zorundayız.”
Aslında…
Konu AK Parti ve MHP’nin genel merkezleri düzeyinde olduğu için, yerelde il başkanlarının yapabilecekleri bir şey yok. O nedenle siyasi bekleyiş sürüyor.
Ardından…
AK Parti Genel Merkezi’ndeki dostları aradık. Önce “Açıklama ne zaman?” sorusuna cevap aradık. İşte verilen cevap:
“Cumartesi İstanbul Büyükşehir ve ilçeleri açıklanıyor. Bursa ve diğer illerdeki ilçelerin adaylarının 5 Ocak’ta açıklanması düşünülüyor, ama 5 gün geriye gidip 10 Ocak’a kalabilir.”
Şuna işaret etti:
“MHP Bursa’yı ittifak masasına getirdi. Belediyesi olsa, AK Parti aday çıkarmayacak, fakat MHP belediyesi yok. O nedenle pazarlığa döndü.”
Şunu da ekledi:
“Nüfusu az ve MHP’nin potansiyeli olan ilçelerden biri bırakılabilir. Fakat büyük ilçe isteği var. O noktada da uzlaşmak kolay gözükmüyor.”