Bahçeli’den sürpriz bir çıkış daha: Cumhur İttifakı barajını yüzde 52.5 ilan etti, bunun altında oy alınırsa olacakların uyarısını yaptı

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ

Kuşku yok ki… MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli son dönem siyasetini etkileyen, hatta yönlendiren en önemli aktör haline geldi.
Bu misyonu…
2002’de Kocayayla’dan yaptığı ve koalisyon ortaklarının siyaseten tasfiyesine yol açıp AK Parti döneminin de kapılarını açan “3 Kasım’da erken seçim” çıkışıyla başladı.
Meral Akşener önderliğindeki değişim hareketini MHP’den tasfiye ettikten sonra bu kez Türkiye’de sistem değişikliği getiren anayasa değişikliği için çağrı yaparak siyaset belirleyici aktör tanımını bir adım öteye götürdü.
O değişiklikle…
AK Parti’nin bile gündeminden çıkardığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için engel kalmadı. 24 Haziran seçimindeki Cumhur İttifakı ile siyasetin kader çizgisini bir kez daha belirledi.
Aslında…
31 Mart seçimine gidilen süreçte AK Parti ittifak için pek istekli değildi, fakat yine Bahçeli siyasetin seyrini etkiledi, Cumhur İttifakı’nın devamını sağladı.
Tüm bunları, siyasetin rutinleştiği ve partilerin içe döndüğü süreçlerdeki sürpriz çıkışlarla yaptı.
Nitekim…
MHP lideri çarşamba günü basın toplantısında güncel konulara ilişkin değerlendirmeler yanında, siyasetin önündeki süreci ilgilendiren önemli bir mesaj daha verdi.
Cümleleri biraz farklı olsa da, anlam olarak şunu söyledi:
“Cumhur İttifakını oluşturan AK Parti ve MHP’nin oyları 24 Haziran’da yüzde 52.5 oldu. 31 Mart’ta Cumhur İttifakı oyları bunun altında kalırsa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için meşruiyet tartışması başlar.”
Bu açıklamada iki kritik mesaj var.
Birincisi…
Bahçeli 31 Mart yerel seçiminde AK Parti ve MHP oyları toplamı için barajı yüzde 52.5 olarak ilan etti.
İkincisi…
Eğer iki partinin oy toplamı bu barajın altında kalırsa sistem için meşruiyet tartışması başlayacağını söyleyerek bambaşka bir yolun da kapısını açtı.
Bu sözler bir tespit midir, yoksa AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için yeni hedef anlamında bir uyarı mıdır bilinmez.
Ama…
Görünen o ki, siyasetin önümüzdeki sürecini çok yakından etkileyecek ve yeni tartışmaların zeminini oluşturacak.