Büyükşehir ve 17 ilçe adayının netleştiğini söyleyen MHP İl Başkanı Kalkancı stratejiyi açıkladı: Son karar 15 Aralık’ta ittifaka göre

MHP İL BAŞKANI CİHANGİR KALKANCI

Aday belirleme sürecini ilk başlatan CHP oldu ve 2 etap halinde 9 ilçenin belediye başkan adaylarını açıkladı. AK Parti ise adaylık açıklamalarını Büyükşehir’den başlattı ve Alinur Aktaş’la devam kararı aldı.
Bunu…
CHP Büyükşehir Adayı’nın Mustafa Bozbey olacağının anlaşılması izledi. Son olarak hafta sonunda İYİ Parti de Prof. Dr. Emin Balkan’ın Büyükşehir Adaylığı’nın belli etti.
Böylece…
Gözler MHP’ye çevrildi.
Doğal olarak…
MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı’yı arayıp adaylarının ne zaman belli olacağını sorduk. Cevabı sürpriz oldu:
“Aslında… Hem Büyükşehir, hem 17 ilçe belediye başkan adaylarımız netleşti. Kararını verdik. Fakat, 15 Aralık’ta açıklayacağız.”
Bu da bir seçim stratejisi elbette.
O nedenle…
Daha önce yaptığımız bir görüşmede “Ya ilk açıklayan olacaksın, ya en son” diyerek düşüncesini belli eden Kalkancı’ya, açıklamanın neden 15 Aralık’ta olacağını sorduk.
“İki nedeni var” dedi ve şunu söyledi;
Bir…
“Başvurular devam ediyor. Her ilçede yeni başvuran arkadaşlarımızla sayı artıyor. Örneğin Büyükşehir’de aday adayı sayımız 4’e ulaştı. Bunu da göz önüne alarak sürecin tamamlanmasını bekliyoruz.”
Şunu da ekledi:
“Aday adayı olarak başvuranların tamamı parti teşkilatından. Bu dönem dışarıdan başvuru hiç yok. Bürokrat aday adayı da yok.”
İki…
“AK Parti ile 24 Haziran’da yaptığımız Cumhur İttifakı’nın 31 Mart yerel seçiminde tekrarlanması için iki parti arasında irade var. İşte o iradenin şekillenip netleşmesini bekliyoruz.”
Şu noktayı özellikle vurguladı:
“İttifak görüşmesinde Bursa olacak mı, olmayacak mı, olursa nasıl olacak bu konular henüz belli değil, bilgi de yok.”
Görüşü şu:
“Adaylarımızı netleştirmiş olmamıza karşın, tüm bu nedenlerle 15 Aralık’a kadar beklemek en doğrusu olacak. Öncelikle ittifak konusu netleşmeli.”