Meclis’teki bütçe görüşmelerinin finali bugün… Meral Akşener’in yerine İYİ Parti adına İsmail Hoca konuşma yapacak

Gelenektir… TBMM’de bütçe görüşmelerinin başlangıcında ilk konuşmaları siyasi partilerin genel başkanları yaparlar. Aynı şekilde, bütçenin finalinde de kürsüye genel başkanlar çıkarlar.
Gerçi…
Son yıllarda zaman zaman liderler yerine Grup Başkanvekilleri kürsüye çıkıp bütçe konuşması yapıyorlar, ama yine de bütçe finalinde liderlerin konuşması bir çeşit Meclis geleneği kabul ediliyor.
Anımsıyoruz da…
Geçmişte, bütçe görüşmelerinin başlangıç ve final oturumları televizyondan yayınlanırken liderlerin mesaj ve tartışmaları için herkes ekrana kilitlenirdi.
Çünkü…
Adı bütçe görüşmesi olsa bile, televizyondan yayınlanan Meclis oturumu iktidarlar için mesaj verme, muhalefet için de hükümeti eleştirme anlamında kaçırılmaması gereken bir fırsata dönüşürdü.
Hatta…
Bütçe oylamaları kamuoyu algısında hükümet hakkında güven oylamasına dönüşürdü.
Bu kez, TBMM’deki tablo farklı. Farklılıkların başında da Cumhurbaşkanı Hükümet Modeli’ne geçilmesi geliyor.
Örneğin…
Cumhurbaşkanı ve hükümet yeni dönemde milletvekili olmadıkları için Meclis’te bulunmaları da zorunlu değil. Zaten bugün de iktidar adına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay eleştirilere cevap verecek.
Yanı sıra…
Meclis’teki muhalefet partisi gruplarından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 24 Haziran seçiminde Cumhurbaşkanı Adayı olarak yarıştığı için milletvekili adayı olmadı. Yani milletvekili değil.
Böyle olunca…
Bütçe görüşmeleri başlangıcında muhalefet lideri olarak kürsüye çıkamayıp genel kurulu balkondan izledi. Bugünkü final görüşmelerinde de balkonda olacak.
Yerineyse…
İYİ Parti Grubu için ayrılan 80 dakikanın 40 dakikasında Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu kürsüye çıkıp bütçenin mali yanını konuşacak. Kalan 40 dakikada ise siyasi yanı için kürsüye Aytun Çıray gelecek.
Böylece…
İsmail Hoca, bütçe görüşmeleri finalinde partisinin lideri yerine kürsüye çıkıp konuşma yapan ilk Bursa Milletvekili olacak.
Bu arada…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmelere katılmayacağı için CHP ve MHP’de de Grup Başkanvekilleri kürsüde olacak.