Meral Akşener, İYİ Parti Büyükşehir Adayı olmak için üniversiteden istifa eden Prof. Dr Balkan’ı aradı: Yola sizinle çıktık, sizi bırakmayız

PROF. DR. EMİN BALKAN

Geçmişte… Rahmetli Süleyman Demirel’in yaptığı “Siyasette 24 saat çok uzun zaman” değerlendirmesi, siyaset yapan herkesin hafızasında kazılı.
Siyasette artık 1 saat bile çok uzun zaman.
Nitekim…
Çarşamba akşam saatlerinde Ankara’daki dostlarla CHP-İYİ Parti görüşmeleri perde arkasını konuşurken; Bursa ile ilgili bölümünün tıkandığını, bu nedenle Bursa’nın gündemden çıktığını, iki partinin kendi adaylarıyla seçime gireceğini öğrendik.
Yazıyı da bu şekilde yazıp gazeteden ayrıldık.
Yolda telefonlar gelmeye başladı. Arayanlar, Kılıçdaroğlu-Akşener ittifak görüşmesinde Bursa Büyükşehir adaylığının CHP’ye bırakıldığını söylediler.
Bunun üzerine…
Önce İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır’la görüştük, sonra Ankara’daki dostları aradık. Gazeteden ayrıldıktan 1 saat sonra da yazıyı güncelledik.
İşte…
Böylesine değişken bir çizgide ilerleyen CHP-İYİ Parti ittifak anlaşmasında bir de sürpriz bir görüşme yaşandı.
Sürprizi de…
İYİ Parti Büyükşehir Adayı olmak üzere Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevinden istifa eden, ilçelerde konfetilerle karşılanan Prof. Dr. Emin Balkan’ı arayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yaptı.
Akşener görüşmede önce “İYİ Parti adaylığı için üniversitedeki görevinden istifa etmesi” nedeniyle Prof. Dr. Balkan’a teşekkür etti ve şunu söyledi:
“CHP ile görüşmemizde Bursa Büyükşehir adaylığını bırakmak zorunda kaldık. Fakat, yola sizinle beraber çıktık. Hocam biz sizi bırakmayız, yine sizinle beraber yola devam edeceğiz.”
Bunun üzerine…
Emin Hoca da “Yola çıktım ve artık geri dönmem söz konusu değil. Şimdi bir kenara çekildim ve bekliyorum” cevabı verip ekledi:
“Siz nasıl arzu ederseniz, nasıl takdir ederseniz öyle devam ederim. Benden yana bir sıkıntı yok.”
Böylece…
Böylesine hızlı süreçte ilk kez bir genel başkanın bir aday adayını arayıp süreci anlatmasına tanık olduk.