Panorama Müzesi turizm ezberini değiştiriyor: Cumhuriyet Caddesi tramvayını Irgandı-Tophane arası turist taşıma görevi bekliyor

OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR

Gerçi… Resmi açılışı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programı bekleniyor, ama Osmangazi Belediyesi’nin Bursa’ya en büyük armağanı olan Panorama 1326 Fetih Müzesi gezen herkesi büyülüyor.
Yürüyen merdivenin ilk basamağına 2018 yılı koşullarında adım atanlar, dev kürenin içine girdiklerinde kendilerini bir anda 700 yıl öncesinde buluyorlar ve Bursa’nın fethi sahnesini 6 Nisan 1326 gününün ortamında yaşıyorlar.
Benzer müzeler savaş sahnesi canlandırırken, Panorama 1326 Fetih Müzesi dünyanın barış temalı tek panoramik müze olarak farkını hissettiriyor.
Zaten…
Bursalı turizmciler de önümüzdeki sürece ilişkin tüm planlamalarını Panorama üzerine yapıyorlar.
Üstelik…
Turist otobüsleri için park yeri planlanan tek müze olan Panorama’yı gezenlerin yaşayan tarihle buluşturulmaları hedefleniyor.
Bunu da…
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar şöyle açıkladı:
“Bursa’nın tarih geçmişini ayağa kaldırıyoruz. En eski kent merkezi olan Hisar bölgesindeki düzenlemelerimiz de turizmin ilgisini çekecek.”
Ardından…
Turist otobüslerinin Panorama önüne park edeceklerini vurgulayıp şunu anlattı:
“Panorama’yı gezen turistler Irgandı Köprüsü’ne çıkacaklar. Tarihi yaya aksı olan Irgandı-Kayhan-Çarşı üzerinden Tophane’ye gelecekler ve Hisar Mahallesi sokaklarında Bursa’nın tarihini yaşayacaklar.”
Bu noktada…
Irgandı’dan Tophane’ye yürüyüş aksı uzun bir mesafe. Turistler bu yolu yürüyerek nasıl geçecekler?
Sorunun cevabını Dündar verdi:
“Irgandı-Tophane arası elbette uzun mesafe ve turistin bu kadar yolu yaya olarak geçmesi kolay değil. O nedenle, hat üzerindeki Cumhuriyet Caddesi tramvayından yararlanılabilir. Turistler için de değişik bir yolculuk olur.”
Şunu da ekledi:
“Tarih ve kültür turizmine ilgi gösterenlerin yaş ortalamalarının yüksek olduğunu da biliyoruz. O nedenle, Hisar Mahallesi sokaklarındaki gezi için de akülü golf arabaları düşünüyoruz. Yani turistleri yormayacağız.”
Düşünce heyecan verici.
Gerçekten de, Bursa’nın tarihinin yaşayan mekanlarla solunacağı çok özel bir Bursa turu olur.