31 Mart’ı ‘ittifakların seçimi’ gören MHP Genel Sekreteri Büyükataman’ın yorumu: Paylaşım söz konusu olursa, iyi becerebilen lehine tablo çıkacak

Önce… Ayları sayıyorduk, şimdi günler geri sayım takvimine girdi. 31 Mart seçimine artık 82 gün kaldı. Seçimi ikili hale getirecek ittifak partilerinin Büyükşehir adayları belli oldu, şimdi ilçeler bekleniyor.
Bu süreçte…
Cumhur İttifakı’nın belirleyicisi, hatta siyasi sürecin yönlendiricisi pozisyonunda olan MHP’nin Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’la ittifakları konuştuk.
Öncelikle…
AK Parti ve MHP arasında genel başkan yardımcıları Mehmet Özhaseki ve Sadir Durmaz arasında devam eden ilçelerle ilgili görüşmelerin 15 Aralık’a kadar tamamlanacağını anı sattı.
Sonra da…
İki ittifakı yorumladı. Söze de kritik bir uyarı yaparak başladı:
“31 Mart ittifaklar seçimi olacak. İttifak yapan partilerin beklentileri, tabandaki karşılıkları dikkate alınarak paylaşım söz konusu olursa, ortaya onu iyi becerebilen lehine tablo çıkacak.”
Şu mesajı verdi:
“Hangi parti hangi ilçede daha iddialı konumda gözüküyorsa, onu gözardı etmemek lazım.”
Uyarısına şunu ekledi:
“Bu beklentiye uygun tablo ortaya çıkması halinde, tabanın motivasyonu da daha kolay olur.”
Ardından…
MHP’nin ittifaka yaklaşımını dile getirdi:
“Sayın Genel Başkanımızın da başından beri hassasiyetle ortaya koyduğu gibi, biz öyle al-ver pazarlığı şeklinde hiç yaklaşmıyoruz.”
Devam etti:
“Cumhur İttifakı hangi şartlara dayalı yapıldıysa, o şartların halen devam ettiği inancındayız. Bu itibarla MHP olarak 3 belediye eksik, 3 belediye fazla alalım anlayışıyla hiç bakmadık, yaklaşmadık.”
Şunu vurguladı:
“Önemli olan Cumhur İttifakı ruhunun muhafaza edilmesi. 24 Haziran’da vatandaş nezdinde karşılık bulan bu birlikteliğin aynı ruhla mahalli idareler seçiminin de üstesinden gelmesi.”
Şunu da ekledi:
“Bunun temini konusunda bize düşen şu: Yine dün olduğu gibi samimiyetle ittifakın gereğini yerine getirmenin gayreti içinde olacağız.”