Ankara Yolu altındaki Yavuz Selim’de sosyal ve kültürel dönüşüm futbolla başladı: Antrenman sahası yanına etüt merkezi

Ankara Yolu’nun altında yer alan, demografik yapısıyla özellikleri olan Yavuz Selim Mahallesi çok farklı bir sosyal ve kültürel dönüşümün eşiğinde.
O dönüşümü de…
Futbolda 1. Amatör Lig’de sezonunun bitimine 2 maç kala Süper Lig’e çıkmayı garantileyen Yavuz Selim Spor Kulübü gerçekleştiriyor.
Futbolseverler…
Yavuz Selim Spor Kulübü’nden yetişen futbolcu Mehmet Zeki Çelik’in İstanbulspor’dan Fransa’nın Lille takımına transfer oluş öyküsünü çok iyi biliyorlar. Genç futbolcunun futbola adım attığı kulübü ziyareti de Olay’ın spor sayfalarında yer aldı.
Bu ziyaret…
Bursa’ya farklı illerden gelip yerleşen gençlerin hedefleri açısından daha da özel bir anlam taşıyor.
Nitekim…
Yavuz Selim Spor Kulübü Başkanı Yücel Can ve yönetim kurulu üyelerinden Ercan Süsli, Özer Kurum, Yavuz Ergül, Ömer Yıldız’la sohbet ederken kulüpte futbol oynayan gençleri de konuştuk.
Önce kulübün misyonu hakkında bilgi verdi:
“Süper Amatör’e çıkmaya hak kazanan A takımımızda altyapımızdan yetişen 17 yaşında 8 genç futbolcu oynuyor. 11 yaştan başlamak üzere her yaş grubunda takımımız var. 11-15 yaş arası 700 çocuğun 350’si lisanslı.”
Üzerinde durduğu şu:
“Biz olaya yalnızca futbol olarak bakmıyoruz, mahallemizin kültürel ve sosyal değişimini bu gençlerle sağlayacağız.”
Nasıl olacağını da anlattı:
“Kulübümüzün hemen yanına bir etüt merkezi yapıyoruz. Çocuklarımız okuldan çıkıp etüt merkezine gelecekler ve ders çalışacaklar. Antrenman bittikten sonra da evlerine dönecekler.”
Amaç şu:
“Çocuklarımız kötü alışkanlıklardan korunacaklar. Futbol sayesinde çevresel ve kültürel dönüşüm sağlanacak.”
Ardından…
“Aileler de çocuklarının nerede olduğunu merak etmeyecekler. Hatta, bizim maçlarımızı izleyenler annelerin de tribünde olduklarını bilirler” dedi ve ekledi:
“Mahallemizin olduğu bölgede problem var. İnsanlar hemen çözüm istiyor, ama kolay değil, uzun süreç gerekiyor. Onu da bu çocuklar sağlayacak.”
Düşüncesi de şu:
“Bizler kulübün yöneticileri olarak çocukları doğru yönlendireceğiz. Onlara rol model olma sorumluluğumuz var.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

23

01 2019

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: