Belediye başkanlıklarına ortak aday çıkaracak olan AK Parti ve MHP belediye meclisleri için ayrı ayrı aday listeleri verecekler

Tıpkı… 24 Haziran seçimi öncesinde olduğu gibi, 31 Mart yerel seçimi için de ittifak görüşmeleri sorunsuz sürdü, tartışmasız tamamlandı.
Açıkçası…
Hem AK Parti, hem MHP görüşmeler süresince il ve ilçelere ilişkin aday paylaşımını al-ver hesabı olarak görmedi.
Zaten…
MHP en başından beri böyle görmediği yüksek sesle hep tekrarladı Cumhur İttifakı’na bakışının beka sorunu olduğunu, millilik meselesi olduğunu hep tekrarladı.
Elbette gönülden geçen ilçeler oldu, fakat dayatma yaşanmadı.
Sonuçta…
Cumhur İttifakı olarak Bursa’da Büyükşehir ve 16 ilçede AK Parti’nin adaylarının desteklenmesi, Yenişehir’de de MHP’li aday olarak Davut Aydın’a destek verilmesi kararı alınıp açıklandı.
Sonrasında…
Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP teşkilatlarında belediye meclisleri aday listeleri ile ilgili bekleyiş başladı.
Öncelikle de…
Listelerin oluşturulma yöntemiyle ilgili farklı söylentilere dayalı beklentiler doğdu, hatta spekülasyonlar yapıldı. Kimileri “meclislere ortak aday listesi” gösterileceği beklentisi yanına, o listelerin iki partiye göre sıralamasına kadar varan spekülasyonlarla aslında kendi dileklerini dile getirdi.
İşte…
Tüm bu spekülasyonlar ve kulislerdeki beklentiler iki parti genel merkezlerinden teşkilatlara gönderilen genelgelerle sona erdi.
Genelgelerde…
Belediye başkan adaylarıyla ilgili olarak birlikte hareket etme kararı alan AK Parti ve MHP’nin belediye meclis üyelikleri için ayrı ayrı aday listeleri yapıp seçime girecekleri yer alıyor.
Bu durum…
Hem AK Parti, hem MHP teşkilatlarını rahatlattı. Belediye meclis üyeliği için iki partiye de adaylık başvurusu yapmak isteyenler böylece listede yer bulma olasılığının arttığı sonucuna ulaştılar.
Adaylık hesabı yapanlar için geçerli olan bu durum partiler için de geçerli.
Çünkü…
Ayrı ayrı listelerle seçime girilecek olması, iki partinin teşkilatlarına daha çok isme aday listelerinde yer verme fırsatı da sağlamış oldu.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

27

01 2019

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: