Bir dönem ‘dünyanın çevresini dolaşacak kadar koşan’ milli maratoncu ve gerçek bir hayvansever olan Sılacı soruyor: İnsanları kim koruyacak?

MİLLİ MARATONCU SÜLEYMAN SILACI

Süleyman Sılacı’yı çok eski yıllardan beri tanırız. Dünyanın çevresini dolaşacak kadar maraton koştu. Zaferle döndüğü yarışlar sonrası milli maratoncunun madalya ve kupalarla fotoğrafını defalarca çektik, haberini yaptık.
Şimdi koşmuyor, ama Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Üyesi olarak öğrenci yetiştiriyor, Kampus’un da sorumlusu.
Ayrıca…
Millet Mahallesi’ndeki evinin olduğu bölgede yıllarca sokak hayvanlarına baktığını bilenlerdeniz.
Ne var ki…
Aradığında bu kez üzgündü. Kayseri’de sokak köpeklerinin parçaladığı çocuğa üzülmüştü. Benzer bir saldırının yakın zaman önce Bursa’da olduğunu anımsattı.
Ardından…
“Ben bir hayvanseverim ve hayvanseverleri iyi anlıyorum. Dünyanın her yerine gittim, başıboş dolaşan hayvan görmedim. Hayvanları insanların kötülüğünden koruyacak yasa çıkarılmasını alkışlıyorum” dedi ve şunu sordu:
“Merak ediyorum: Başıboş hayvanların saldırdığı insanları kim koruyacak, onların bir tazminatı var mı? Bunun cevabını öğrenemedim.”