CHP bastırıyor, ama İYİ Parti geri adım atmaya niyetli değil: Osmangazi kırmızı çizgimiz, yoksa seçmenimizi sandığa götüremeyiz

Haber… CHP ile İYİ Parti arasında Millet İttifakı kapsamında devam eden görüşmeler sırasında CHP’nin Osmangazi’yi İYİ parti’ye bıraktığı pazartesi akşamı gündeme geldi ve geniş yankı buldu.
İYİ Parti’de mutluluk havası oluşurken CHP’de tepkiler ortaya çıktı.
Nitekim…
CHP Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular ile ilçenin adayı olan Cevat Asa ve bazı yönetim kurulu üyeleri Ankara’da hem milletvekilleri, hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüler, “Osmangazi’de aday çıkarmazsak Büyükşehir’i de kazanamayız” dediler.
Aynı saatlerde…
İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır da 65 kişilik kadroyla Ankara’daydı.
İl başkanlık divanı, ilçe başkanları ve belediye başkan aday adaylarından oluşan İYİ Parti teşkilatının Ankara çıkarmasını İl Başkanı Bahadır şöyle açıkladı:
“Adaylıklar daha açıklanmadan, aday adayı arkadaşlarımızı ve teşkilatımızı Genel Merkez’le tanıştırmak istedik.”
Ardından…
TBMM’deki Grup Toplantısı sonrası genel başkan yardımcılarıyla yapılan görüşmeleri aktardı:
“Hem Bursa’yla ilgili, hem ittifakla ilgili genel bir değerlendirme yaptık.”
Şunun altını çizdi:
“Görüşmelerin kolay olmadığını hem Musavvat (Dervişoğlu) Başkan, hem Koray (Aydın) Başkan ifade ettiler. Sürecin çok dikkatli ilerlediğini, iki tarafın menfaatini koruyacak şekilde hareket edildiğini söylediler.”
Şu nokta önemli:
“Bize, görüşmelerin henüz sonuçlanmadığını, o nedenle Osmangazi dışında netleşen durum olmadığını, biraz daha sabırlı davranmamızı söylediler.”
Bu noktada…
“Ya Yenişehir konusu” deyince şunu söyledi:
“Yenişehir konusunu Musavvat Başkan niyet olarak söyledi, ama kesin bir durum yok. Şurası olsun gibisinden başka ilçeler de gündeme gelmedi.”
Şöyle devam etti:
“Biz de görüşmelerde teşkilat olarak seçime hazır olduğumuzu, çok çalışacağımızı söyledik.”
Şunu da ekledi:
“Osmangazi’nin kırmızı çizgimiz olduğunu zaten biliyorlar. Onu tekrar ifade ettik. Aksi halde seçmenimizi sandığa götüremeyeceğimizi anlattık. Bizim için Osmangazi çok önemli.”