Kılıçdaroğlu’ndan CHP örgütüne ittifak uyarısı: İYİ Parti ile diyalogları geliştirin, ilişkilerinizi arttırın

Gerçi… Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in 31 Mart seçimi için CHP Büyükşehir adaylığının Parti Meclisi toplantısında ilan edileceği biliniyor ve karar da bekleniyordu.
Fakat…
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’la ilgili beklenti olmasına karşın, bu toplantıda açıklamanın yapılması düşük olasılık görülüyordu.
PM kararlarının içinde Türkyılmaz’ın da yer alması bu nedenle cuma gününün dikkat çeken gelişmelerinden biriydi.
Nilüfer’deyse, Büyükşehir Adayı Bozbey’in önerisi doğrultusunda Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Erdem bu kez Nilüfer Adayı olarak ilan edildi.
İşte…
CHP Parti Meclisi’nin Bursa yönünden etkileri ve yankıları daha fazla olan toplantısı öncesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İl Başkanı Hüseyin Akkuş buluşması yaşandı.
Görüşmede…
Bursa ile ilgili genel bir değerlendirme yapan Akkuş daha sonra krize dönüşme eğilimi gösteren Osmangazi konusunu açtı:
“Eğer Osmangazi adaylığını İYİ Parti’ye verirsek, Büyükşehir seçiminde çok zorlanırız.”
Ardından…
“İttifakla ilgili örgütümüz tek bir kelime olumsuz düşünmüyor, böyle bir şey asla söylemeyiz” dedi ve Osmangazi konusunda neden böyle düşündüğünü şu sözlerle dile getirdi:
“İYİ Parti henüz 1 yıllık ve kadrosu tam oturmadı. Biz Osmangazi’de sandıkları koruma konusunda zorlanacaklarını düşünüyoruz.”
Öneri de getirdi:
“650 bin seçmenin olduğu Osmangazi’den Büyükşehir için büyük destek bekliyoruz. O nedenle, eğer ısrar edilirse 2 partinin de aday çıkarmasının makul olacağını düşünüyoruz.”
Bu sözleri sakince dinleyen Kılıçdaroğlu ise şunu söyledi:
“Yaptığınız değerlendirmelerle farklı bir bakış açımız yok. Fakat bir ittifak yapıyoruz. O nedenle sürecin daha nazik götürülmesi gerekiyor.”
Şunun altını çizdi:
“Sizlerden İYİ Parti ile diyaloglarınızı geliştirmenizi, ilişkilerinizi arttırmanızı bekliyorum.
Şunu da ekledi:
“Bunları yaparak Millet İttifakı’nın daha büyümesini istiyorum.”