Millet İttifakı’nda Osmangazi’nin İYİ Parti’ye bırakılması kararı CHP’yi karıştırdı, 5 Bursa milletvekili Kılıçdaroğlu ile görüştü

Haber salı sabahı geldi… Önce, “14 Aralık’ta yazdığın gibi oldu, Osmangazi İYİ Parti’ye bırakıldı” dediler. Sonra da “15 Aralık’ta duyurduğun gibi Akşener Emin Hoca’yı ortada bırakmadı” derken aslında yeni bir kriz haberi verdiler.
Gece çıkan ve ittifakın bitmesi noktasına gelen krizi de paylaştılar:
“İYİ Parti gece Osmangazi için çok ısrar etti. Hatta, olmazsa ittifaktan çekileceğini söyledi. CHP de sona gelinmişken masanın dağılmaması adına bu resti gördü ve Osmangazi’yi İYİ Parti’ye bıraktı.”
Açıkçası, seçime 79 gün kala kritik bir gelişme.
Aslında…
Ankara’daki görüşmelere karşın, CHP Osmangazi’yi bırakmak istemediğini yüksek sesle söylüyor. Hatta, İl Başkanı Hüseyin Akkuş geçtiğimiz hafta Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde bunu açık açık söyledi.
O nedenle…
CHP’nin Osmangazi’yi İYİ Parti’ye bıraktığı haberi kısa sürede ittifak ortakları olan hem İYİ Parti’yi, hem CHP’yi sardı.
Doğal olarak…
İYİ Parti’de büyük bir mutluluğa yol açarken, CHP’de hayal kırıklığı oldu.
Nitekim…
CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’la haberi ve sesleri konuşurken “Herkes bir şey söylüyor, bu tür haberler geliyor, fakat netleşmesi lazım” dedi.
Aynı saatte…
CHP Osmangazi İlçe örgütü de, 2 hafta önce oybirliğiyle örgütün adayı kararı aldıkları Cevat Asa ile birlikte Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ı ziyaret etti.
Görüşmede…
“Osmangazi CHP’de kalmalı” dediklerini sosyal medyadan öğrendik.
Bu nokta şu nedenle önemli:
Aydın’ın aylardır Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki Osmangazi adayı olduğu biliniyor. Ziyaret edilip örgütün isteğinin iletilmesi sürece yönelik olası yeni gelişmelerin de habercisi gibi duruyor.
Ardından da…
Günün ilerleyen saatlerinde Ankara kaynaklı bir başka haber ulaştı. Denilen şu:
“Başta genel başkan yardımcıları Prof. Dr. Lale Karabıyık ve Orhan Sarıbal olmak üzere CHP’nin 5 Bursa milletvekili Kılıçdaroğlu ile görüşüp Osmangazi kararının gözden geçirilmesini isteyecekler, ‘Osmangazi bizde olmazsa Büyükşehir’i kaybederiz’ diyecekler.”
Akşam saati yapılan görüşmede ise Kılıçdaroğlu konunun İYİ Parti ile “bir kez daha ele alınacağını” söyledi.