AK Parti karar aldı: Belediye meclisi aday listeleri onay için Ankara’ya gitmeyecek, Hayati Yazıcı kararı Bursa’da verecek

AK PARTİ İL BAŞKANI AYHAN SALMAN

Seçime 48 gün, aday listelerinin Seçim Kurulları’na teslim edilmesine ise 9 gün kaldı. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti başkan adaylarını belirleyip açıkladılar.
Şimdi…
Gözler ilçe belediye meclisleri aday listelerine çevrildi.
Aslında…
Aday listeleriyle ilgili hazırlıklar bir süredir devam ediyor. Hatta, AK Parti’de ilçe yönetimlerinin hazırladıkları taslak listeler üzerinde çalışılmaya başlandı.
Bu çalışma da…
İlçelerde belediye başkan adaylarının da görüşleri alınarak yapılan ve İl Başkanlığı’na gelen taslak listeler üzerindeki değerlendirme aşamasında.
İşte o aşamanın finali bugün olacak.
Çünkü…
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı listelere son şeklini vermek üzere Kadın Kolları Genel Merkezi ve Gençlik Kolları Genel Merkezi’nden birer genel başkan yardımcısıyla birlikte Bursa’ya gelecek.
Final değerlendirmesinin nasıl olacağını AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’a sorduk. Şu bilgiyi verdi:
“Ankara’dan gelecek Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hayati Yazıcı ve beraberindeki yetkili heyet her ilçenin listelerini ayrı ayrı ele alacaklar.”
Şunun altını çizdi:
“İlçe başkanımız, ilçe belediye başkan adayımız, İl yönetimimiz olarak listeler üzerinde son değerlendirmeleri yapacağız.”
Yöntem şu:
“İlçenin hazırladığı liste için adayımızın ve İl Başkanlığı’nın görüşleri alınacak. Kadın ve gençlik kotaları göz önünde bulundurulacak.”
Şuna da dikkat çekti:
“Belediye meclisi listelerinde o yörenin demografik yapısı önemli. Bununla birlikte ilçenin kendi içindeki dengeler de önemli. Yani, demografik yapı içinde demografik yapı söz konusu.”
Ardından…
“Hepsini göz önünde bulunduracağız” dedi ve ekledi:
“Listeyi herkes onaylıyorsa, Seçim Kurulu’na verilmek üzere kesinleşmiş olacak. Hepsi bugün tamamlanacak.”
Şu noktaya da açıklık getirdi:
“Geçmiş yıllarda listeler onay için Genel Merkeze gidiyordu. Sayın Yazıcı başkanlığındaki çalışmayla onay burada verilecek, Ankara’ya gitmeyecek.”