Birinin Karacabey’de İYİ Parti, diğerinin Orhaneli’nde SP adayı olacağı yayıldı, ama ikisi de “MHP’den ayrılmadık, yuvamızda mutluyuz” dedi

HÜSEYİN EROL VE NAFİZ KAYA

Biri… Karacabey’de belediye başkan aday adayı olmak için MHP İlçe Başkanlığı’ndan istifa eden Hüseyin Erol.
Emekli bir astsubay olan Erol’un Deniz Kuvvetleri’nde özel bir yeri var. Öyle ki, Ergenekon mahkemeleri davalarından Kafes’te, bugün FETÖ’cü oldukları anlaşılan savcıların iddialarıyla 6.5 yıl yargılandı ve beraat etti.
Diğeri…
Orhaneli’nde  MHP Adayı olarak girdiği 2014 yerel seçimini az farkla kaybeden Nafiz Kaya.
2009 yılında Orhaneli’nde MHP listesinden İl Genel Meclisi’ne seçildi. Halen de Orhaneli Ziraat Odası Başkanı olarak çiftçi için çalışıyor.
İkisi de…
MHP’nin gözde isimleri. Ancak, 31 Mart yerel seçiminde iddialı olmak isteyen bazı partiler için siyasi cazibe merkezi oldular.
Nitekim…
Karacabey’de Erol’un belediye başkan adayı olamayınca MHP’den istifa edip İYİ Parti’ye geçtiği söylentisi bir gecede yayıldı. Kaya’nın ise MHP’den ayrılıp SP Orhaneli Adayı olacağı bu sütunlar dahil konu oldu.
Önce…
Karacabey’de gündeme gelen MHP eski İlçe Başkanı Hüseyin Erol anlattı:
“MHP Aday Adayı oldum, fakat ittifak anlaşmasıyla MHP’ye yalnızca Yenişehir bırakılınca HDP hariç tüm partilerden adaylık teklifi geldi.”
Şunu vurguladı:
“İYİ Parti’den 1 yıl önce de istek vardı. Genel Sekreterimize de anlattım, sadece nezaket görüşmesi yaptım. Kimseye ‘evet’ demedim, istifa etmedim.”
Mesajı net:
“Bu defter hiç açılmadığı için kapanması diye de bir şey yok. Fakat hakkımda yayılan istifa ettiğim haberleri doğru değil.”
Ardından…
Orhaneli’nde SP Adayı olacağını yazdığımız Nafiz Kaya süreci anlattı:
“2014 seçiminde AK Parti’den adaylık çağrısı aldığımda yine spekülasyon olmuştu. 35 yıllık partimde mutluyum, ayrılmayı düşünmedim.”
Bakışı şu:
“20 bin nüfuslu ilçede ticaretle siyaset iç içe yapılıyor. Hepimiz birbirimizi biliyoruz. Hatta buraya gelirken yolda 2 partiden daha teklif geldi.”
Son sözü şu:
“SP İl Başkanı ile görüştüm, partimde mutlu olduğumu söyledim, adaylığı kabul etmedim. Kulaklarım kapalı, millet için çalışmaya devam ediyorum.”

-Bahçeli’ye gidip her şeyi anlatacak-

Aday olmak için MHP Karacabey İlçe Başkanlığı’ndan ayrılan, MHP’ye yalnızca Yenişehir verilince İYİ Parti’nin ilgi alanına giren Hüseyin Erol şu noktada kararlı:
“Davam belli: Ezan dinmesin, bayrak inmesin, vatan bölünmesin. Bunu savunan herkesle görüşürüm. Fakat tüm ısrarlara rağmen partimden ayrılmayı düşünmedim, başka parti adayı olmadım.”
Adaylık teklifini kabul etmediğini söyleyip ekledi:
“Ankara’ya gidip Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’ye her şeyi anlatacağım.”