Millet İttifakı belediye meclislerinde ‘ortak liste’ için harekete geçti, CHP ve İYİ Parti İl Başkanları ‘nasıl olabileceğini’ görüşmeye başladı

CHP İL BAŞKANI HÜSEYİN AKKUŞ VE İYİ PARTİ İL BAŞKANI DR. YAHYA BAHADIR

Kararı… Ankara’daki görüşmelerde CHP ve İYİ Parti Genel Merkezleri aldı. Belediye başkan adaylıkları için ilçe paylaşımı mutabakatı yapan iki parti, belediye meclisleri listeleri için alınacak kararı il başkanlıklarına bıraktı.
Bunun üzerine…
CHP Genel Başkanı Hüseyin Akkuş ile İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır pazartesi akşam bir araya geldiler. Akkuş’un Görükle’deki ofisinde gerçekleşen buluşma samimi diyaloglar nedeniyle sıcak bir ortamda geçti.
Burada…
Akkuş ve Bahadır öncelikle ilke üzerinde durdular ve “Belediye meclislerine ayrı ayrı mı, ortak liste mi hazırlayalım” sorusuna cevap aradılar.
Eğer…
Meclis listeleri ortak olursa nasıl bir yöntemle hazırlanacağı da ilk görüşmenin gündem maddeleri arasında yer aldı.
İlk etapta…
“Belediye başkanlıklarında olduğu gibi belediye meclislerinde de Millet İttifakı’nın sürmesinin güçlü ortaklık ortaya çıkaracağı ve yararlı olacağı” görüşü öne çıktı.
Hatta, karar alınmasa da bu görüş iki parti tarafından benimsendi.
Sonrasında…
Ortak aday listelerinin hangi partinin amblemi altında olabileceği konusunda ilk görüş alışverişi yapıldı, taraflar birbirlerinin görüşlerini öğrendiler.
Burada da…
“Hangi ilçede hangi partinin belediye başkanı adayıyla seçime giriliyorsa, o ilçede belediye meclisi aday listesinin de o parti amblemiyle seçime girmesi” yönünde bir görüş oluştu.
Ardından da…
Görüşmenin en kritik maddesi geldi:
Her ilçede, belediye başkan adayının partisi amblemiyle seçime girecek CHP-İYİ Parti ortak belediye meclisi aday listeleri nasıl hazırlanacak?
Aslında…
Bu sorunun cevabı, ittifak mutabakatına varılan süreçteki görüşmelerde dile getirilmişti. O nedenle, ortak listenin hazırlanma formülü konusunda iki parti de fermuar sistemine olumlu bakıyor.
Ancak…
Konu gelip hangi sıranın hangi partide olacağında düğümleniyor.
CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş ve İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır önümüzdeki kısa süreçte bu soruya cevap bulacaklar.