Gemlik-Mudanya sahil yolunda Burgaz’ı kurtaran güzergah revizyonu… Tepederbent’e bağlanıp Mudanya Çevre Yolu’nun da başlangıcı olacak

Proje…  2008 yılında gündeme geldiğinde büyük bir heyecanla karşılandı. Gemlik ile Mudanya arasında sahil yolu yapımına 2012’de başlandığında hedefler de, beklentiler de büyüktü.
Çünkü…
Gemlik Körfezi’nin güneyinde, bölgenin en keyifli sahil yolu olarak kullanılan mevcut Mudanya-Gemlik yolundaki tehlikeleri ortadan kaldırıp ulaşım süresini kısaltacak olması yanında önemli bir bağlantı sağlayacaktı.
Hatta…
İleriye dönük olarak Mudanya’dan Bandırma’ya devam etmesi planlanmıştı.
Ne var ki…
Büyük umutlar ve hızla başlayan sahil yolu projesinde Kurşunlu-Altıntaş arası tamamlandıktan sonra çalışmalar durdu. Altıntaş’taki Kızılay rampası karşısına yapılan viyadük ayakları da kaldı.
Başlangıçta…
Yolun Altıntaş’tan sonra Güzelyalı’ya gelmesi, oradan da Mudanya’ya ulaşması düşünülmüştü. Fakat bu planlama Güzelyalı’nın içinden geçecek olması nedeniyle sıkıntılıydı.
Çünkü…
Feribot ve deniz ulaşımı nedeniyle zaten tıkanan Burgaz’a bir de sahil yolundan gelecek ağır tonajlı ve büyük araçlar girecekti. Bu da Burgaz’ın gelişip genişleyen yerleşimi ve yaşadığı trafiğe yeni sorunlar ekleyecekti.
İşte…
2 yıl önce duran yapım çalışmaları bu anlamda bir fırsata dönüştü.
Yerel dinamiklerin ve siyaset önderlerinin devreye girmesiyle Karayolları gündemine Burgaz’ı rahatlatacak proje revizyonunu aldı.
Çözüm de…
Sahil yolunun Altıntaş’tan sonra Güzelyalı’ya devam etmek yerine güneye dönüp Göynüklü’ye yönelmesi, buradan da Tepederbent’teki köprülü kavşağa bağlanmasında bulundu.
Üstelik…
Yapılan proje revizyonuyla sahil yolunun bağlanacağı köprülü kavşak, hedef projeler arasında yer alan ve Aydınpınar-Tirilye arasında yerleşimlerin arkasındaki dağlık araziden geçecek Mudanya Güney Çevre Yolu’nun da başlangıcını oluşturacak.