Ecdat yadigarı Balkan topraklarına YTB iftarıyla bahar geldi: Değirmendere’de 5 bin kişiyle kardeşlik kucaklaşması

İnsan yerinde görüp o heyecanı yaşayınca bazı şeyleri daha iyi anlayabiliyor. Nitekim, ecdat yadigarı olan Balkan coğrafyasına ramazan ayının manevi iklimiyle yapılan Bursa çıkarması daha da anlam kazanıyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin Üsküp’teki geleneksel iftarının olduğu cumartesi akşamı, Batı Trakya’da da kısa adı YTB olan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın Gümülcine’nin Değirmendere iftarı vardı.
İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kültür merkezi olarak faaliyet gösteren ve kısa adı IRCICA olan İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi Genel Direktörü Prof. Dr. Halit Eren’in köyü olan Değirmendere’deki iftara Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da bu köyden olan Başkan Yardımcısı Ali Mollasalih’le birlikte katıldı.
Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Rodop Bölgesi Milletvekili Ahmet Hacıosman’ın da hazır bulundukları iftara civar köylerden de büyük katılım oldu ve ortaya 5 bin kişilik iftar çıktı. Sahur da Halit Eren’in evinde yapıldı.
Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz ayrıca Bulgaristan’a geçip, 1993’ten beri kardeş şehir oldukları Cebel iftarına da katıldı.